Unihouse buduje w Gdańsku

16 marca 2021 Unihouse SA podpisał umowę z Gdańską Infrastrukturą Społeczną na budowę ośrodka dla matek samotnie wychowujących dzieci. Inwestycja dowodzi, że budownictwo modułowe staje się w Polsce coraz popularniejsze.

Unihouse SA coraz wyraźniej zaznacza swoją pozycję na polskim rynku, o czym świadczą zarówno kolejna inwestycja w Gdańsku, jak również niedawne symboliczne wbicie szpadla pod budowę drewnianych budynków w Chroboszczy. Budownictwo szkieletowe-drewniane powoli, ale konsekwentnie zarysowuje swoją obecność w Polsce.

Firma jest członkiem grupy Unibep, która obecna jest na polskim rynku budowlanym od ponad siedemdziesięciu lat. Realizuje swoje inwestycje w technologii modułowej, którą od wielu lat docenia się w Europie, głównie w Niemczech i Skandynawii. Popularność modułów kubaturowych wynika między innymi z możliwości dokładnego odwzorowania projektu czy niskich kosztów środowiskowych.

Znakomita część pracy odbywa się w optymalnych i kontrolowanych warunkach fabryki. Położony w Bielsku Podlaskim zakład może wyprodukować rocznie około dwóch tysięcy modułów, których używa się nie tylko do wznoszenia budynków mieszkalnych, ale również hoteli, szpitali, akademików czy szkół.

Gdańska Infrastruktura Społeczna podpisała z Unihouse umowę na kolejny z budynków przy ul. Cienistej. Będzie on sąsiadował z Domem Integracyjno-Rodzinnym, także zrealizowany w technologii modułowej. W ubiegłym roku budynek został nagrodzony w konkursie Ministerstwa Klimatu i Środowiska „Projekt z Klimatem”, co potwierdza ekologiczność technologii modułowej.

W ramach inwestycji powstanie budynek czterolokalowy o powierzchni 301,37 m2 (dwa lokale o powierzchni ok. 55 m2 i dwa o powierzchni ok. 65 m2), wykonany w technologii modułowej drewnianej. Budynek zostanie zrealizowany z poszanowaniem lokalnego krajobrazu, a jego bryła i kolorystyka wpiszą się w zabudowę najbliższej okolicy.

Ośrodek powstaje w ramach Gdańskiego Programu Mieszkalnictwa ze Wsparciem i przeznaczony będzie dla matek samotnie wychowujących dzieci. Inwestycja ma zostać zrealizowana w ciągu pięciu miesięcy od dnia podpisania umowy.

Krótki czas realizacji inwestycji nie powinien dziwić – po wykonaniu pracy w fabryce na placu budowy następuje tylko ostateczny montaż. Ten jest krótki – moduły składające się na Dom Integracyjno-Rodzinny zamontowano w zaledwie trzy dni.

Budownictwo modułowe staje się alternatywą dla tradycyjnego sposobu budowania i cały czas umacnia swoją pozycję na rynku. Wykonywane z odnawialnych materiałów budynki mieszkalne są już stałym elementem krajobrazów skandynawskich miast, a inwestycja Unihouse w Gdańsku pokazuje, że stają się popularne również w Polsce.

fot. materiały prasowe