Value Engineering w praktyce, czyli ile możesz zaoszczędzić dzięki Design&Build?

Kosztorys, wizualizacje, projekt i jego zmiany, realizacja, prace wykończeniowe, nadzór czy współpraca z podwykonawcami. To tylko część spraw, które czekają na Ciebie przy aranżowaniu przestrzeni biurowej.

Skorzystanie z modelu Design&Build pozwala oddać wszelkie kwestie w profesjonalne ręce jednego podmiotu. Jedną z kluczowych kwestii, którą bierze on pod swoje skrzydła jest budżet. To kolejny, ogromny atut współpracy z profesjonalną firmą projektowo-wykonawczą, która nie tylko wie jak koszty mogą się zmieniać i od czego są uzależnione, ale także potrafi prawidłowo je zoptymalizować. Ile możesz zaoszczędzić w praktyce? Odpowiadają eksperci Forbis Group.

– Design& Build to model, który zdejmuje z Twoich barków całą odpowiedzialność za projekt. Specjaliści, którzy znają branżę jak własną kieszeń potrafią przewidzieć wiele „nieprzewidzianych” sytuacji, takich jak brak potrzebnych materiałów, zmiany na rynku, czy wahania cenowe. Już w fazie projektowania jesteśmy w stanie poznać zagrożenia, takie jak ewentualne opóźnienia w realizacji projektu czy dodatkowe koszty, na które można przygotować się zawczasu – mówi Mateusz Laskowski, członek zarządu firmy projektowo-wykonawczej Forbis Group.

Ogromną przewagą firm pracujących w modelu Design& Build jest także możliwość optymalizacji kosztów, dzięki tzw. „Value Engineering”. Jest to metoda analizy kosztów i rozwiązań, która prowadzi do jak najbardziej optymalnych rozwiązań projektu. Polega na poszukiwaniu nowych rozwiązań, zarówno organizacyjnych, jak i technicznych, dzięki którym możliwa jest redukcja kosztów. Co ważne, projekt nadal spełnia założone na początku wymagania jakościowe.

– Pracując w systemie „Design & Build”, dzięki prawidłowo przeprowadzonej analizie Value Engineering jesteśmy w stanie zoptymalizować koszty naszego klienta nawet o 20%, pozostając przy zadowalających dla niego rozwiązaniach. Kluczem jest patrzenie w przyszłość, przewidywanie, znajomość rynku i rządzących nim praw – zaznacza Mateusz Laskowski.

Value Engineering jest coraz częściej wykorzystywanym narzędziem do optymalizacji kosztów, który polega na negocjacjach, poszukiwaniu substytutów oraz bardziej efektywnym wykorzystaniu surowców. Firmy z zakresu Design& Build mogą z niego korzystać w szerokim zakresie, dzięki nadzorowi nad całym procesem realizacji projektu i wszystkimi podwykonawcami. Już na początku są w stanie oszacować większość kosztów, a co za tym idzie, również je zoptymalizować. To także oni wiedzą, które materiały mogą zastąpić tańszymi substytutami, a które muszą pozostać, by utrzymać jak najwyższy poziom jakości.

fot. materiały prasowe