Vantage Development podsumowuje 2015 rok

W 2015 roku giełdowy deweloper ustanowił nowy rekord sprzedaży, zawierając 613 umów sprzedaży. To najlepszy wynik osiągnięty na wrocławskim rynku mieszkaniowym w 2015 roku.

– 2015 rok był dla nas przełomowy. Po latach dynamicznych wzrostów sprzedaży, w minionym roku wykonaliśmy prawdziwy skok w rozwoju Spółki, zwiększając sprzedaż aż o 133%, zajmując pierwsze miejsce na podium rynku mieszkaniowego we Wrocławiu – komentuje Edward Laufer, prezes Vantage Development SA.

               rok 2012 2013 2014 2015
ilość sprzedanych mieszkań 157 186 263 613
dynamika r/r 18% 41% 133%

Tab. Dynamika sprzedaży Vantage Development SA

W IV kwartale 2015 r. Spółka ustanowiła kolejny rekord sprzedaży, znajdując nabywców na 163 mieszkania, dzięki czemu rok zakończyła sprzedażą 613 lokali. Ten doskonały wynik wrocławski deweloper osiągnął komercjalizując cztery inwestycje mieszkaniowe, w tym wyjątkowy projekt nowej dzielnicy Wrocławia – Promenady Wrocławskie.

– Tegoroczne, doskonałe wyniki sprzedaży, nie wyczerpują naszych ambicji i potencjału dla wzrostu sprzedaży. Oczekujemy, że 2016 rok przyniesie dalszy wzrost, stymulowany m.in. wprowadzeniem kolejnych inwestycji. Impulsem dla dynamicznego wzrostu będzie również wejście na warszawski rynek mieszkaniowy, planowany na 2016 rok. Wierzymy, że 2016 rok przyniesie nam umocnienie na pozycji lidera rynku mieszkaniowego we Wrocławiu i mocne zaistnienie w świadomości stołecznych klientów, przekładające się na atrakcyjne wyniki sprzedaży – mówi Joanna Kubiak, dyrektor sprzedaży i marketingu. – Spółka przygotowuje i planuje w 2016 roku wprowadzić do oferty przynajmniej trzy projekty w Warszawie.

Ocena rynku mieszkaniowego we Wrocławiu

Wrocławski rynek nieruchomości ma się bardzo dobrze. Podczas gdy jeszcze trzy lata temu deweloperzy sprzedawali 4,5-5 tys. mieszkań, w 2015 roku sprzedaż przekroczyła 8 tys. lokali. Według szacunków Emmerson sprzedaż na wrocławskim rynku mieszkaniowym w IV kw. 2015 osiągnęła rekordowy poziom 2,5 tys. lokali. Na koniec 2015 roku oferta rynku pierwotnego we Wrocławiu liczyła blisko 8,4 tys. lokali mieszkalnych. To mniej więcej połowa tego, co sprzedaje się w Warszawie, która jest rynkiem wyprzedzającym pozostałe duże miasta w perspektywie kilku kwartałów.

Aktualnie w stolicy dynamiczny wzrost sprzedaży mieszkań zakończył się i mamy do czynienia ze stabilizacją. We Wrocławiu rynek także się stabilizuje, osiągając stan równowagi na poziomie odpowiadającym popytowi.

– Wysoko oceniamy perspektywy rozwoju wrocławskiego rynku mieszkaniowego. Stolicy Dolnego Śląska sprzyja demografia – Wrocław to czołowe miasto uniwersyteckie, przyciągające młodych ludzi, którzy przyjeżdżają tu studiować i coraz częściej – po zakończeniu studiów, podejmują pracę i osiedlają się. Na rynku wynajmu popyt przewyższa podaż, co widać szczególnie w segmencie mieszkań preferowanych przez studentów. Ta sytuacja zachęca do kupowania mieszkań pod wynajem, wpływając korzystnie na sytuację na rynku pierwotnym – mówi Edward Laufer.

Prezes Vantage Development zwraca uwagę, że we Wrocławiu dynamicznie rozwija się segment BPO (outsourcing procesów biznesowych – red.), przyciągający do Wrocławia młodych ludzi, stanowiących naturalną grupę docelową dewelopera. 2016 rok może również przynieść wzrost popytu ze strony inwestorów kupujących mieszkania jako lokatę kapitału: – Inwestorzy stanowią stabilne grono naszych klientów. W mojej ocenie grono to się wkrótce jeszcze powiększy, biorąc pod uwagę nieatrakcyjne oprocentowanie lokat bankowych czy niestabilną sytuację na rynku giełdowym.

fot. Promenady Wrocławskie / Vantage Development