Za chwilę wiosna – jak przywróć trawnikowi dawny blask?

Wiosna zbliża się wielkimi krokami. Pewnie już wygląda tuż za ogrodzeniem, aby na dobre zagościć w naszych ogrodach. Kwiaty zaczną kwitnąć, nabierać kolorowych barw, liście na drzewach staną się zielone. To tylko kilka elementów tworzących wiosenny ogród. Nie możemy zapominać również o trawniku, który wymaga w tym okresie szczególnej uwagi. Koszenie trawy to nie jedyny zabieg pielęgnacyjny, który należy przeprowadzić. GARDENA radzi jak wybudzić trawnik z zimowego snu i przygotować go do sezonu.

Trawnik to żywa społeczność roślin. Ciągły rozwój i przemijanie oczywiście pozostawiają na nim ślady, które regularnie należy usuwać. Powszechnym zjawiskiem wśród trawników jest wytwarzanie warstwy filcu (materii organicznej) w ciągu roku. Obydwa rodzaje filcu: powierzchniowy i podpowierzchniowy, są szkodliwe dla ogólnego rozwoju traw, ponieważ ograniczają przepływ wody, powietrza i składników odżywczych do gleby. Po okresie zimowego snu gleba odmarza, a świeże, młode i zielone pędy trawy zaczynają rosnąć. To znak, że najwyższa pora na przygotowanie trawnika do wiosenno-letniego sezonu.

Usuwamy pozostałości po zimie – grabienie

Pierwszym i bardzo istotnym zabiegiem pielęgnacyjnym trawnika jest jego oczyszczenie. Przy pomocy grabi usuwamy z jego powierzchni obumarłe źdźbła trawy, liście, mech, czy igły. Aby nie uszkodzić wrażliwej po zimie darni, czynność tę należy przeprowadzić bardzo starannie i delikatnie. Niekiedy tworzący się filc nie jest możliwy do usunięcia grabiami, wówczas polecanymi zabiegami są wertykulacja i aeracja.

Nakłuwanie i napowietrzanie – wertykulacja i aeracja

Wertykulacja polega na nakłuwaniu gleby zębami osadzonymi na obracającym się walcu wertykulatora. Powstałe nakłucia tworzą w glebie dostęp powietrza, substancji pokarmowych oraz wody do systemu korzeniowego, co działa na nią regenerująco. Sprawdzoną metodą jest wertykulacja pasmo po paśmie, lecz jeżeli powierzchnia jest szczególnie silnie przerośnięta przez mech, dobrą praktyką jest również wertykulacja w poprzek – komentuje Jarosław Soboń, ekspert marki GARDENA.

Aeracja to inaczej zabieg napowietrzania trawnika. Polega on na wycięciu otworów do głębokości 2-3 cm za pomocą zębów aeratora, które rozcinają darń. Dzięki temu tlen skuteczniej dostaje się do systemów korzennych trawy i poprawia jej metabolizm. W wyniku tego trawa rośnie szybciej i jest zdecydowania zdrowsza. To właśnie za pomocą otworów powstałych w trakcie zabiegu możliwe jest efektywniejsze pobieranie wody, czy nawozów. Warto wybrać odpowiedni sprzęt, który ułatwi Państwu czas wytężonej pracy w ogrodzie. Do aeracji pomocny będzie GARDENA elektryczny aerator ES 500, a do wertykulacji GARDENA elektryczny wertykulatora EVC 1000. Dzięki temu w nadchodzącym sezonie zapewnimy trawnikowi warunki do prawidłowego rozwoju, a nam radość z jego „zielonego blasku” – radzi Jarosław Soboń.

Uzupełniamy braki – sianie i nawożenie

Ważnym elementem regeneracji trawnika jest także uzupełnienie obumarłych miejsc. W tym celu najpierw spulchniamy glebę widłami, a następnie dosiewamy trawę i podlewamy. Nieodłączną czynnością, zapewniającą trawnikowi kompleksową regenerację jest odpowiednie nawożenie siewnikiem.

fot. Gardena