Zakup lokalu użytkowego – na co zwrócić uwagę
W rozwoju każdej dobrze prosperującej firmy przychodzi moment, gdy jej dotychczasowe zaplecze nie wystarcza, by rozszerzyć i usprawnić jej działalność. Wielu przedsiębiorców decyduje się na wynajęcie większego biura. Jednak stabilne firmy powinny rozważyć zakup lokalu użytkowego. To rozwiązanie, które z czasem przyniesie znacznie więcej korzyści, inwestycja, z której benefity będziemy czerpać latami.
Zakup nieruchomości komercyjnej musi być jednak dobrze przemyślany. Przed wyborem lokalu warto wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników. Pierwszym z nich jest lokalizacja. Ma ona ogromny wpływ na to jak dobrze rozwijać będzie się nasza firma.
– Ważne jest, by nasze biuro znajdowało się w miejscu, do którego łatwy dostęp mają potencjalni klienci – mówi Jakub Orski z wrocławskiej firmy deweloperskiej WPBM „Mój Dom” SA. – Dogodna lokalizacja zależy w dużym stopniu od tego jaki rodzaj działalności prowadzimy. Położone w centrum nieruchomości będą idealne dla właścicieli punktów handlowych lub usługowych. Lokale usytuowane nieco dalej od serca miasta mogą z kolei idealnie sprawdzić się w przypadku przedstawicieli wolnych zawodów, czy firm, które szukają dużego biura dla swoich pracowników – dodaje Orski.
Istotnym czynnikiem, o którym należy pamiętać podczas zakupu lokalu użytkowego jest również jego wnętrze i metraż. Właściciele firm powinni wziąć pod uwagę to, czy powierzchnia będzie odpowiadać ich potrzebom – zarówno, gdy wejdą w posiadanie lokalu, jak również w przyszłości. – Nie można zapomnieć, że nasza działalność z czasem będzie się rozwijać. W biurze powinno znaleźć się zatem miejsce dla obecnych pracowników, jak i tych, których zatrudnimy w kolejnych latach – mówi Jakub Orski. – Ważne jest także, by przestrzeń dostosować do samych klientów. Z doświadczenia wiem, że w biurach powinno znaleźć się ciche miejsce na spotkania biznesowe. Ważna jest też dobra wentylacja.
Zakup lokalu użytkowego to inwestycja, która może przynosić wymierne korzyści latami. Nawet, gdy przedsiębiorstwo rozwinie się na tyle, że będziemy potrzebować większej przestrzeni, właściciele mogą wciąż zyskać na posiadaniu komercyjnej nieruchomości.
– Jeśli podczas zakupu wzięliśmy pod uwagę wszystkie istotne czynniki, nie powinniśmy mieć problemów z oddaniem go pod wynajem innemu przedsiębiorstwu – kontynuuje Jakub Orski. – Mądre planowanie zakupu ułatwi nam w przyszłości również jego sprzedaż. Jeśli na obszarze, w którym usytuowana jest nasza siedziba, pojawiło się dużo nowych inwestycji jest bardzo prawdopodobne, że za lokal dostaniemy więcej pieniędzy niż na niego wydaliśmy – dodaje.
Dobrym pomysłem jest zapoznanie się z planami zagospodarowania przestrzennego. Wiedza o tym czy w danym miejscu będą powstawać nowe osiedla z potencjalnymi klientami, czy galerie handlowe, mogące stanowić dla nas konkurencję, jest kluczowa dla dobrego zaplanowania rozwoju naszej działalności.