Zdolni młodzi polscy przedsiębiorcy i ich rewelacyjne startupy

MIT Enterprise Forum Poland ogłosił listę 23 polskich startupów, które w dniu dzisiejszym rozpoczną program akceleracji realizowany w oparciu o know-how jednego z najlepszych na świecie uniwersytetów technologicznych – Massachusetts Institute of Technology. Wśród nich znaleźli się m.in….

… twórcy nowej igły biopsyjnej, która minimalizuje ryzyko infekcji po biopsji stercza, wewnątrzczaszkowego implantu do leczenia guzów mózgu, platformy służącej do automatycznej komunikacji z klientem za pomocą botów czy dronów wykorzystywanych m.in. do monitorowania przesyłu gazu ziemnego.

– Wciąż szukamy polskich jednorożców. Do 3. edycji programu przyjęliśmy startupy rozwijające technologie, które mają szansę na komercjalizację nie tylko w kraju, ale również za granicą. To rozwiązania innowacyjne, niektóre wręcz unikalne w skali globalnej – twierdzi Magdalena Jabłońska, dyrektor operacyjna MIT Enterprise Forum Poland.

Celem programu MIT Enterprise Forum Poland jest wsparcie rozwoju innowacyjnych polskich mikro i małych firm rozwijających unikalne technologie poprzez połączenie ich potencjału z infrastrukturą, doświadczeniem oraz zasobami dużych korporacji. W 3. edycji programu najliczniejszą grupę stanowią startupy fintechowe, które przejdą akcelerację w ramach ścieżki Let’s Fintech with PKO Bank Polski, realizowanej z udziałem lidera polskiego sektora bankowego – PKO Banku Polskiego. W projekt zaangażowani są również tacy rynkowi giganci jak Grupa PGNiG, KGHM CUPRUM – Centrum Badawczo-Rozwojowe, Grupa Adamed, Intel, Visa czy Hewlett Packard Enterprise Polska. Do trzeciej edycji programu MIT Enterprise Forum Poland zgłosiło się 117 startupów technologicznych z całej Polski. Zespoły, które przejdą akcelerację zostały wybrane m.in. na podstawie ocen przyznanych przez blisko 60 polskich i zagranicznych jurorów.

– Młode przedsiębiorstwa technologiczne, zwłaszcza na początku swojej drogi potrzebują ogromnego wsparcia. Nie chodzi tu tylko o kwestie finansowe, ale również wiedzę na temat tego, jak i w którym kierunku poprowadzić biznes, aby mógł się rozwijać i przynosić zyski. Ważne jest też sprawdzenie danego rozwiązania w realnych warunkach biznesowych – przekonuje Magdalena Jabłońska z MIT Enterprise Forum Poland. – Wraz z partnerami programu umożliwiamy startupom uporządkowanie wiedzy biznesowej oraz uczymy je, jak w sposób skuteczny i zrozumiały dla klientów, partnerów czy inwestorów na całym świecie prezentować firmę technologiczną i innowacyjne rozwiązania. Program akceleracji umożliwia również testowanie i walidację pomysłu biznesowego dzięki zaangażowaniu ekspertów i zasobów technicznych udostępnianych przez partnerów w ścieżkach branżowych. Najlepsze startupy będą miały możliwość zaprezentowania swoich technologii w USA, w trakcie bootcampu w Bostonie.

Partnerami wspierającymi program są Campus Warsaw, Fundacja na rzecz Nauki Polskiej, Stowarzyszenie Organizatorów Ośrodków Innowacji i Przedsiębiorczości w Polsce (SOOIPP) oraz Fundacja Bezpieczna Cyberprzestrzeń. Od strony prawnej startupy wspierane będą przez kancelarię Wardyński i Wspólnicy, a w stworzeniu strategii ochrony własności intelektualnej pomogą eksperci z kancelarii JWP Rzecznicy Patentowi. Program wspierany jest grantem uzyskanym przez MIT Enterprise Forum Poland w pilotażowym konkursie ScaleUp, realizowanym w ramach rządowego programu StartInPoland.

Lista startupów zakwalifikowanych do 3. edycji programu MIT Enterprise Forum Poland

 • AliaTechnics: Innowacyjne systemy magnetyczne wykonane z magnesów trwałych oraz elektromagnesów, zapewniające większą wydajność i obniżenie kosztów operacyjnych maszyn, m.in. w przemyśle wydobywczym.
 • BanqUp: Usługa otwartej bankowości integrująca produkty bankowe i usługi fintech oraz wykorzystująca zaawansowaną analitykę danych transakcyjnych i multi-bankowość (PSD2).
 • BBH Biotech Polska: Wytwarzanie organicznych kosmetyków przeciwzapalnych i przeciwzmarszczkowych z wykorzystaniem sproszkowanego jadu pszczelego.
 • BZB UAS: Projektowanie oraz produkcja długodystansowych Bezzałogowych Systemów Latających wykorzystywanych m.in. do monitorowania przesyłu gazu ziemnego.
 • Cancer Center: Lepsza i szybsza diagnoza raka przy użyciu machine oraz deep learning.
 • DEBN: Nowa igła biopsyjna pokryta powłoką polimerową z optymalną kombinacją antybiotyków, która minimalizuje ryzyko infekcji po biopsji stercza.
 • DIMTT: System przeznaczony dla firm produkcyjnych, umożliwiający zarządzanie wyposażeniem przedsiębiorstwa oraz automatyzację procesów związanych z ich logistyką i ewidencjonowaniem.
 • Elastic Cloud Solutions: Budowa zaawansowanego intranetu dla małych firm wraz z szeregiem funkcjonalności mobilnych Digital Workplace zwiększających produktywność pracowników.
 • Hospicare: Aplikacja mobilna OncoWay dedykowana pacjentom onkologicznym, która wspiera terapię i życie z chorobą nowotworową.
 • IDENTT: Bezpieczne i praktyczne rozwiązania IT z wykorzystaniem technologii, m.in. głębokich sieci neuronowych.
 • Imageen: Wykorzystanie sztucznej inteligencji do zmniejszenia wyłudzeń i poprawy efektywności sprzedaży w branży ubezpieczeniowej.
 • INNECT: Wspomaganie decyzji marketingowych banków poprzez definiowalne porównania ofert na produkty finansowe.
 • iSourceTec: Robotyzacja procesów biurowych back-office bez konieczności zmiany architektury IT, eliminująca powtarzalne procesy, takie jak m.in. porównywanie danych i ich transfer między systemami.
 • Lerta: Wsparcie dla sprzedawców energii w indywidualizowaniu oferty dzięki systemowi opomiarowania i analizy danych.
 • LGM: Elektroniczny sterownik generatorów elektrycznych pozwalający odebrać do kilku razy więcej mocy niż standardowa.
 • Prking: Rozwiązanie dla różnego rodzaju parkingów, usprawniające wjazd, płatności oraz znalezienie wolnego miejsca.
 • Silencions: Innowacyjne materiały do zwalczania zanieczyszczenia hałasem i wibracjami mechanicznymi w efektywny i tani sposób.
 • Soma Healthcare: Sztuczna inteligencja jako narzędzie usprawniające pracę w dziedzinie diagnostyki obrazowej.
 • Sonoeletric: Opatentowany, zasilany bezprzewodowo implant wewnątrzczaszkowy generujący ultradźwięki oraz terapeutyczne pole elektryczne do leczenia guzów mózgu.
 • Specfile: Cyfrowy sejf – aplikacja szyfrująca dbająca o bezpieczeństwo najważniejszych dokumentów w każdej firmie.
 • TalkToBot: Usługa automatyzująca wszystkie kanały komunikacji z klientem poprzez użycie botów.
 • Tutorial Online – System Electronic Performance Support (SEPS) wspierający pracę poprzez dostarczanie niezbędnej wiedzy w wymaganym zakresie, dedykowany m.in. działom IT dużych przedsiębiorstw.
 • Zweryfikujfirmę – Platforma automatycznie przetwarzająca Jednolite Pliki Kontrolne w celu oceny bieżącej sytuacji finansowej firm.

fot. archiwum