Zdrowo i ekologicznie – krakowska inwestycja Grupy BUMA

Trend przyjaznego pracownikom, zielonego budownictwa biurowego dociera do Polski. Niedawno oddany do użytkowania pierwszy z budynków kompleksu Wadowicka 3 w Krakowie jest pierwszym w Polsce zarejestrowanym projektem będącym w trakcie certyfikacji FITWEL.

Dogodna lokalizacja, dostępność budynku dla osób z ograniczeniami ruchu, bogato zagospodarowane przestrzenie zewnętrzne i wewnętrzne, dostęp do punktów gastronomicznych – to tylko niektóre z kryteriów, które spełnić muszą projekty ubiegające się o certyfikację w ramach amerykańskiego systemu FITWEL.

Według McKinsey & Company, dobrze przygotowane projekty potrafią zamienić się w realizacje promujące bezpieczeństwo, zwiększające aktywność fizyczną pracowników i wspierające równość społeczną. Potrafią też istotnie zmniejszyć ryzyko chorób i skalę absencji w pracy.

Certyfikowany budynek został zaprojektowany przez pracownię architektoniczną Medusa Group. Kompleks o powierzchni 31 tys. mkw. zlokalizowany jest w bliskiej odległości od centrum miasta. Trzy budynki o nieszablonowej architekturze wyróżniają się wysoką efektywnością energetyczną. Wyposażone zostały w nowoczesne podziemne parkingi, szatnie z prysznicami dla rowerzystów i stację napraw jednośladów.

Przy uzyskiwaniu certyfikatu inwestor aktywnie współpracuje z firmą Sweco, ambasadorem projektu w Polsce. Oprócz rejestracji projektu w certyfikacji FITWEL, na etapie projektowym Wadowicka 3 uzyskała także certyfikat ekologiczny BREEAM na poziomie Excellent. Obecnie do użytku oddany jest pierwszy z trzech identycznych obiektów.

fot. materiały prasowe