EIN – współpraca z Gruzją

Jacek Kolibski

Prezes Europejskiego Instytutu Nieruchomości

 

Gruzja, to już kolejny kraj, w którym polscy eksperci w ramach programu PAUCI przekazują polskie doświadczenia w zarządzaniu zasobami mieszkaniowymi. Po Ukrainie, Armenii następnym miejscem, w którym jest realizowany program wspierania wspólnot mieszkaniowych zostało wybrane miasto położone w zachodniej Gruzji  – Kutaisi, w prowincji Imeretia nad rzeką Rioni.  Jest to drugie co do wielkości miasto w Gruzji, liczące blisko 200 tys. mieszkańców, oddalone od stolicy Tbilisi ok. 221  km, aktualna siedziba Parlamentu Gruzji.  Program szkoleniowy realizowany był wspólnie z gruzińska organizacją pozarządową Association of Young Economists of Georgia (AYEG) i dotyczył rekomendacji dla programu zarządzania zasobami mieszkaniowymi na terenie Gruzji, a także tworzeniem programów rewitalizacji miast. Ekspertami po stronie polskiej byli przedstawiciele PAUCI i Europejskiego Instytutu Nieruchomości koledzy Krzysztof Filcek, Henryk Rand i Jacek Kolibski. 

Zajęcia prowadzane były w formie warsztatowej w siedzibie Uniwersytetu w Kutaisi, a uczestniczyli w nim zarówno zarządcy nieruchomości, jak i przedstawiciele administracji miasta. W trakcie zajęć uczestnicy rozwiązywali problemy wynikające ze specyfiki zarządzania nieruchomościami z uwzględnieniem modeli gospodarowania infrastrukturą miejską.  Żywa dyskusja pojawiała się wtedy, gdy porównywano systemy prawa funkcjonujące w Polsce, w Gruzji i na Ukrainie. Analizowano różnice i podobieństwa, próbując znaleźć najlepsze rozwiązania dla własnych codziennych problemów. 

Polscy eksperci z ogromnym zainteresowaniem zagłębiali się w historię miasta, zwiedzając jego najpiękniejsze zabytki. Pierwsze wzmianki o mięście pochodzą z VI-III wieku p.n.e., a już od 806 r. n.e miasto było stolicą Imperium Abchaskiego. Znajdowała się tam rezydencja władców gruzińskich.  Kutaisi od XV wieku pełniło funkcje stolicy Królestwa Imeretii. W XVIII wieku miasto znajdowało się w rekach Turków, a w 1810 roku po zdobyciu przez wojska rosyjskie włączone zostało do Imperium Rosyjskiego. Współczesne Kutaisi posiada cały szereg kontaktów międzynarodowych, a miastami partnerskimi sa miedzy innymi Lion (Francja), Columbia (USA), Charków (Ukraina) Aszkelon (Izrael), Newport (Wielka Brytania), Tianjin (Chiny), Tuła (Rosja) i Poznań.

Szukając inspiracji dla szans rozwojowych współczesnego Kutaisi, uczestnicy forum zgodnie wskazywali na jego znaczenie turystyczne, jako swoistej bramy kaukaskiej. Lotnisko, znajdujące się zaledwie 14 km od miasta stanowi świetną bazę dla wymiany międzynarodowej i rozwoju turystyki. W samym mieście znajduje się bardzo znana Katedra Bagrata i Monastyr Gelati. Oba obiekty wpisane są na światową listę Unesco. Ciekawym zabytkiem kultury materialnej, jak również historii rozwoju miasta jest Wielka Synagoga zbudowana w 1885 r.

Uczestnicy forum analizując silne i słabe strony regionu oraz zagrożenia i szanse dla jego rozwoju, stworzyli misję, w której zaakcentowano wyjątkowe znaczenie polityczne i gospodarcze miasta w dzisiejszej Gruzji.

Kolejnym etapem współpracy organizacji pozarządowych Polski i Gruzji będzie organizacja konferencji międzynarodowej poświęconej zagadnieniem rozwoju miast i doskonaleniu metod zarządzania zasobami mieszkaniowymi tym razem w stolicy kraju w Tbilisi.

Property Journal  8-9/2013

 

Translate »