Centra Handlowe w Stolicy

JustynaJustyna Ocimek
08-10-2013

Centra handlowe zyskują stale rosnącą popularność za sprawą sklepów, restauracji, kin, siłowni oraz klubom fitness. Są to obecnie swego rodzaju centra handlowe o funkcji rozrywkowej.

Duże miasta jak Warszawa, Kraków, Poznać czy Wrocław posiadają co najmniej jedną galerią handlową w każdej części miasta. Czy w takim razie rynek ten jest już przesycony? A może centra handlowe są nadal dochodową inwestycją? Postanowiliśmy sprawdzić to na podstawie Warszawy, która jako prężnie rozwijająca się stolica ma najwięcej galerii handlowych w Polsce. W ciągu ostatnich kilku miesięcy otwarto nowe a także rozbudowane obiekty handlowe. Co więcej, powstały już plany na budowy oraz rozbudowy kolejnych centrów handlowych.
W lutym 2013 r. rozpoczęto rozbudowę Centrum Handlowego Szembeka usytuowanego na skrzyżowaniu ulic Zamienieckiej i Gdeckiej w dzielnicy Praga.

Zakończenie inwestycji ma się odbyć w czerwcu 2014 r. a powierzchnia całkowita ma wynosić 14,962 metrów kwadratowych. Nowy budynek ma zostać połączony w sposób funkcjonalny z istniejącym już budynkiem. W części obejmującej dwie kondygnacje mają się znaleźć przede wszystkim sklepy sieciowe i lokale gastronomiczne. W części wysokiej natomiast usytuowane będą powierzchnie biurowe. W podziemiu powstanie parking, który ma zostać połączony z istniejącym dotychczas parkingiem. Realizacja całej inwestycji ma przebiegać w dwóch etapach. Pierwszy obejmie budowę części podpiwniczonej. Drugi etap to budowa części wysokiej.
Centrum handlowe Szembeka zlokalizowane jest w dogodnej lokalizacji, gdzie jest bardzo dobre połączenie do centrum Warszawy. W dodatku w okolicy nie powstało dotychczas żadne konkurencyjne centrum handlowe o zbliżonej branży.

Jedną z ważniejszych inwestycji w trzecim kwartale 2013 roku ma być budowa Centrum Handlowego Wilanów. Jego otwarcie planowane jest na czwarty kwartał 2014 roku. Centrum będzie zlokalizowane na polach wilanowskich przy ulicy Przyczółkowej. W nowoczesnym centrum ma się znajdować około 80 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni handlowej przeznaczonej na wynajem. Koszt realizacji szacowany jest na kwotę 160 mln euro. W większej części ma się znajdować supermarket, natomiast w mniejszej m. in. kino. Również w tym przypadku w polbiżu nie ma żadnych konkurencyjnych obiektów handlowo-rozrywkowych.
Równie interesująca inwestycja planowana jest na czwarty kwartał 2013 roku. Jest to e Centrum Handlowe Tesco Kabaty. Inwestycją ma zostać objęta rozbudowa istniejącego już supermarketu Tesco do galerii handlowej. Rozszerzeniu ma ulec asortyment tego sklepu, zaś nazwa zmieni się na Tesco Extra. Jego całkowita powierzchnia ma wynieść 45 tys. metrów kwadratowych. Na czterech kondygnacjach w Galerii Kabaty poza Tesco Extra ma znaleźć się około stu sklepów oraz punktów usługowych. Powstanie tam ponadto kino Helios oraz dwupoziomowy parking., który będzie mógł pomieścić niemal 2 tysiące samochodów. Otwarcie Galerii Kabaty planowane jest na czwarty kwartał 2015 roku.

Pomimo sporej już ilości centrów handlowych, w dalszym ciągu pojawiają się nowe inwestycje. Inwestorzy walczą o klientów, czego najlepszym przykładem jest innowacyjność, którą widać w planach Galerii Kabaty. Ma tam bowiem powstać kino, w które inwestor zainwestuje nawet 20 mln złotych. Widać więc, że segment centrów handlowych w dalszym ciągu się rozwija.

Translate »