Ceny obiektów gastronomicznych na sprzedaż i wynajem
Rynek lokali gastronomiczno – rozrywkowych stanowi dość wąski a zarazem specyficzny segment na rynku nieruchomości. Za ile można kupić restaurację lub pub? Postanowiliśmy zweryfikować ceny tego typu ofert na podstawie propozycji WGN.
Rozbieżności w cenach są znaczące. Ważna jest bowiem nie tylko lokalizacja lokalu, ale i jego stan techniczny, jak również wyposażenie.
Na przykład niewielki przydrożny bar w okolicach Ostrowa Wielkopolskiego przy drodze nr 11, można nabyć już za kwotę 70 tysięcy złotych. Obiekt ten ma powierzchnię całkowitą wynoszącą 56 metrów kwadratowych. Składa się na salę jadalną o powierzchni 24 metrów kwadratowych oraz kuchnię, pomieszczenie socjalne i dwie toalety. Lokal jest w pełni wyposażony m.in. w 2 frytkownice, 2 lodówki, 2 zamrażarki, rożen do kurczaka itp. Cena za metr kwadratowy wynosi 1350 złotych. Jeśli chodzi o wynajem takiego lokalu, to jest to miesięczny koszt w kwocie 1500 złotych. Lokal znajduje się na gruncie wynajmowanym od GDDKi A. Miesięczny koszt najmu to 300 złotych za metr kwadratowy.
Co interesujące, wyższą cenę ustanowiono za bar na kołach z Polanicy Zdroju w woj. dolnośląskim. Za 150 tysięcy złotych można stać się właścicielem fiata Ducato z 2002 roku, który wyposażony jest we wszelkie urządzenia gastronomiczne jak m.in. frytkownica.
Jeśli poszukujemy lokalu o dużej powierzchni, dającego równocześnie szeroki wachlarz możliwości, wśród ofert wyszukać możemy domy weselne. Taka nieruchomość o metrażu 1100 metrów kwadratowych usytuowana w okolicach Ustronia na Śląsku została wystawiona na sprzedaż za kwotę 2 mln 600 tys. zł. Na nieruchomość składa się sala na 150 osób, sala na 450 osób, 13 pokoi z łazienkami, kuchnia ,8 toalet, szatnia, biura, magazyny, pomieszczenia gospodarcze i socjalne oraz piwnice.
W Gdańsku za duży lokal trzeba zapłacić blisko 3 mln zł. Za kwotę taką nabędziemy restaurację w rejonie ulicy Kartuskiej. Obiekt utrzymany jest w wysokim standardzie, ma 420 metrów kwadratowych i usytuowany jest na 900 metrowej działce. Wewnątrz znajdują się dwa bary, sala konsumpcyjna, sala dyskotekowa z oświetleniem, kuchnia, zaplecze socjalne oraz szatnie. Cena za metr kwadratowy wynosi aż 7 tysięcy złotych.
Jeśli chcielibyśmy kupić restaurację w centrum Wrocławia, w pobliżu Rynku, trzeba się liczyć z kosztem 395 tysięcy złotych. Tyle właśnie kosztuje 100 metrowa nieruchomość – restauracja typu fast – food. Cena za metr kwadratowy to niemal 4 tysiące złotych. Jak na centrum Wrocławia, cena ta i tak jest bardzo atrakcyjna.
Inna restaurację w samym Rynku Wrocławskim o powierzchni 353 metrów kwadratowych kosztuje aż 8,3 mln złotych, tj. ponad 23,5 tysięcy za metr kwadratowy. Lokal składa się z dwóch kondygnacji – parteru i piwnicy. Na parterze usytuowany jest wiatrołap, sala konsumpcyjna, szatnia, pomieszczenie gospodarcze, toaleta, bar, kuchnia a takżde antresola z pomieszczeniami socjalnymi. W piwnicy natomiast znajdują się dwie sale konsumpcyjne, bar i pomieszczenie gospodarcze.
Za kwotę 10 tysięcy złotych za metr kwadratowy możemy kupić restaurację w samym centrum Krakowa. Lokal o powierzchni 174 metrów kwadratowych kosztuje 1,7 mln złotych. Restauracja znajduje się przy jednej z najbardziej reprezentacyjnych ulic miasta, tj. ulicy Floriańskiej.
Jak kształtuje się rynek wynajmu?
Za kwotę 5 tysięcy miesięcznie można wynająć restaurację – pensjonat usytuowany w Kudowie – Zdroju. Nieruchomość ma 240 metrów kwadratowych powierzchni, a więc cena za metr kwadratowy wynosi 20 złotych. Jest to niewątpliwie dość atrakcyjna propozycja.
Wynajem lokalu w dużym mieście wiąże się z większymi wydatkami. Za 70 złotych od metra kwadratowego można wynająć lokal w centrum Wrocławia. Nieruchomość ma 260 metrów kwadratowych i usytuowana jest w kamienicy na Placu Solnym, tuż przy Rynku. Znajdują się tam dwa bary, dwie toalety dla gości oraz jedna toaleta dla pracowników, dwie sale konsumpcyjne, oraz jedna z parkietem i stanowiskiem DJ-a, pomieszczenia magazynowe oraz biura.
Za 8 tysięcy co miesiąc można wynająć lokal kamienicy na Starym Mieście w Poznaniu. Powierzchnia całkowita lokalu wynosi 251 metrów kwadratowych. Lokal jest w pełni wyposażony, posiada sprawną kuchnię, wentylację, nagłośnienie oraz parkiet. Znajduje się tam także stanowisko dla DJ’a. Cena za metr kwadratowy wynosi 30 złotych.
Podsumowując: rynek restauracji i pubów na sprzedaż oraz wynajem stanowi niewielki procent całego rynku nieruchomości. Przegląd ofert uwidacznia, że ceny nieco spadły w porównaniu w rokiem ubiegłym. Najwyższe ceny najmu dotyczą większych miast i dogodnych lokalizacji. Wówczas sięgają one kwoty około 70 złotych za metr kwadratowy. Wysokie ceny są również w miejscowościach turystycznych. W mniejszych miastach cena najmu lokalu gastronomicznego waha się w okolicach 30 złotych za metr kwadratowy.
Marcin Moneta
Dział Analiz WGN