Dąbie – zielona perła w koronie Wrocławia

Dąbie to jedno z 48 osiedli Wrocławia, kultowe miejsce i z pewnością chluba miasta. Osiedle idealnie nadające się na piesze wędrówki, teren wielu szlaków rowerowych i weekendowych spacerów dla mieszkańców stolicy Dolnego Śląska.
Dąbie od zawsze cieszyło się opinią miejsca sprzyjającego rozrywce, sztuce i kontemplacji na łonie natury. Wciąż rosną tu kilkusetletnie dęby: Dzierżon, którego spotkać można przy ul. Bartla, oraz Włost, który dumnie stoi na skrzyżowaniu ul. Zielonego Dębu z Wróblewskiego.
Dąbie (do 1945 r. Grüneiche), niegdyś Zielony Dąb, znajduje się we wschodniej części miasta. To swego rodzaju perła w koronie Wielkiej Wyspy, która sąsiaduje z Biskupinem, placem Grunwaldzkim, Sępolnem, a poprzez Odrę – z Rakowcem i wsią Bierdzany. Wizytówkami tego wyjątkowego miejsca są takie przybytki jak Hala Stulecia i Pergola, Park Szczytnicki, ogród zoologiczny, zabytkowa zajezdnia Dąbie, most Zwierzyniecki, a także dawna wystawa architektury mieszkaniowej Werkbundu WUWA (wystawa mieszkania i miejsca pracy). Budynki należące do wystawy WUWA istnieją do dziś przy parku Szczytnickim, nieopodal Hali Stulecia.
W Dąbiu żył i tworzył słynny architekt berlińskiej Bramy Brandenburskiej. Architekt Carl Gotthard Langhans – autor wielu dzieł architektonicznych takich jak: pałac Hatzfeldów (przy Wita Stwosza) i pałac Wallenbergów-Pachalów przy Szajnochy (do niedawna pełniący funkcję biblioteki uniwersyteckiej). Innymi projektami Langhansa są również: pałac Rotkirchów w Czerwonym Kościele (koło Legnicy), pałac w Samotworze, pałac w Jedlinie-Zdroju, kościół w Dzierżoniowie, Wałbrzychu, Zagrodnie i wiele innych obiektów.
Dokoła Hali Stulecia rozpościera się okazały Park Szczytnicki, który oprócz swojej wielkości imponuje również znajdującymi się w nim atrakcjami. Jedną z nich jest fontanna multimedialna oraz słynny wrocławski Park Japoński, który oczarowuje odwiedzających swoją oryginalną fauną i florą. W parku znajduje się też wiele przestrzeni, w której można się schować i zrelaksować w zaciszu zieleni drzew z dala od zgiełku i publiczności.
Obecnie osiedle oferuje różnorodne architektoniczne możliwości zamieszkania. Dąbie pełne jest zabytkowych kamienic i willi, a także nowoczesnych inwestycji, które coraz częściej tu powstają. Nieruchomości te są jednak przemyślane i nie jest to typowa wielka płyta.
– Często nowe inwestycje budowane są tu w charakterze willi i w stosunkowo niskiej zabudowie wielorodzinnej, by nie zaburzać istniejącego już krajobrazu. – opowiada Jakub Orski, z firmy deweloperskiej WPBM „Mój Dom”.
Na myśl o miejscu pełnym rozrywki i spokoju jednocześnie, wielu wrocławian wspomina właśnie o Dąbiu i jego urokliwych zakątkach. Dlatego też, osiedle to tak często wybierane jest jako miejsce idealne do zamieszkania nie tylko przez studentów, którzy widzą tu wiele możliwości. Chętnie zamieszkują je młodzi i ambitni oraz rodziny, które chcą móc korzystać z sąsiedztwa pięknych parków i zieleni.
fot. Iglica przy Hali Stulecia / autor: Barbara Maliszewska / www.commons.wikimedia.org