Dopłaty MdM 2017 wyczerpane. Co dalej?

Tegoroczne środki przewidziane na Mieszkanie dla Młodych zostały wykorzystane w miesiąc. Sprawdzamy, czy koniec rządowych dopłat zmieni sytuację na rynku oraz co to oznacza dla klientów?
Rządowy program Mieszkanie dla Młodych (MdM) zaplanowano na lata 2014-2018. W każdym roku obowiązuje odrębny budżet. Zainteresowanie programem rośnie z każdym rokiem jego funkcjonowania. W 2014 roku klienci skorzystali z 35% środków, a w 2015 roku z nieco ponad 70%. Od 2016 roku rządowe pieniądze są wykorzystywane w całości. W tym roku taka sytuacja miała miejsce już po miesiącu.
Na naszym osiedlu zauważyliśmy zwiększone o 30% w stosunku do I półrocza ubiegłego roku zainteresowanie mieszkaniami z dofinansowaniem – mówi Roma Peczyńska, manager poznańskiego Red Parku. Klienci często pytali o MdM. Wiedzieli, że pozwala on zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych, które można przeznaczyć między innymi na wykończenie nieruchomości.
To jeszcze nie koniec
Zdaniem ekspertów szybkie zakończenie przyjmowania wniosków na 2017 rok doprowadzi do wzrostu liczby zainteresowanych mieszkaniami z dofinansowaniem z 2018 roku. Umożliwiają to założenia programu, według którego wypłacenie środków może nastąpić na końcu transakcji, czyli w momencie oddania budynku do użytkowania – mówi Teresa Witkowska, z inwestycji Alpha Park, gdzie wciąż można znaleźć lokale w ramach MdM.
Osoby, które zamierzają skorzystać z rządowego dofinansowania muszą pamiętać o obowiązujących limitach. Dotyczą one wielkości mieszkania i ceny za metr kwadratowy.
Powierzchnia nie może przekraczać 75 mkw. Przy trójce dzieci wzrasta o 10 mkw. Ograniczenie dotyczy również ceny. Próg dla Warszawy wynosi 6433 zł/mkw. Podejmując decyzję należy pamiętać, że mieszkania w Warszawie mieszczące się w limicie Mieszkanie dla Młodych to rzadkość – mówi Andrzej Marczakiewicz, doradca finansowy Finamax.
Co dalej?
Eksperci firmy Reas przewidują, że dostępny budżet MdM na 2018 rok skończy się już w II kwartale br. Wygaśnięcie programu MdM może spowodować pewną zmianę na rynku nieruchomości.
– Lokale dostępne dzisiaj w programie Mieszkanie dla Młodych mogą stać się mniej osiągalne bez dofinansowania dla pewnej grupy klientów, szczególnie dla młodych małżeństw i rodzin, dla których jest to często znaczące wsparcie finansowe – mówi Tomasz Wilczek, dyrektor RED Real Estate Development. Wówczas na znaczeniu mogą zyskać preferencyjne warunki i harmonogramy płatności, które są znane klientom wszystkich naszych inwestycji.
Preferencyjne systemy płatności znają między innymi klienci inwestycji premium, które z racji niskiego limitu programu Mieszkanie dla Młodych, nie kwalifikowały się do rządowego dofinansowania.
– Proponujemy naszym klientom wygodny, oszczędny system płatności 20/80 – 20% wartości nieruchomości wpłacają przy podpisaniu umowy deweloperskiej, a pozostałą część przy odbiorze kluczy – mówi Anna Osiecka, z Nowej Papierni Ultra Novej, apartamentów i soft loftów z wykończeniem w cenie, które powstają we Wrocławiu.
Mieszkanie dla Młodych będzie funkcjonowało do końca 2018 roku.
fot. Nowa Papiernia we Wrocławiu / materiały prasowe