Wyniki inwestycji w nieruchomości komercyjnych w Europie Środkowej w II kwartale
W drugim kwartale 2015 r. wartość transakcji inwestycyjnych na rynkach nieruchomości komercyjnych Europy Środkowej, tj. w Polsce, Czechach, Rumunii oraz na Słowacji i Węgrzech, wyniosła 881 mln euro. Oznacza to, że łącznie od początku roku zainwestowano w tym regionie 2,21 mld euro. Jednak zważywszy na znaczną liczbę transakcji w przygotowaniu, wolumen obrotów w bieżącym roku może przekroczyć poziom ubiegłoroczny.
To najnowsze dane firmy Cushman & Wakefield.
James Chapman z Cushman & Wakefield powiedział: „W drugim kwartale osiągnięto przede wszystkim znaczący postęp w transakcjach, które zostaną sfinalizowane w okresie od lipca do września. Zaawansowany etap wielu z nich pozwala przypuszczać, że trzeci kwartał 2015 r. będzie rekordowy pod względem wolumenu transakcji inwestycyjnych we wszystkich krajach Europy Środkowej”.
W drugim kwartale 2015 r. największym zainteresowaniem inwestorów cieszył się sektor nieruchomości biurowych – zawarto transakcje o wartości 394 mln euro (wzrost o 158% kwartał do kwartału). Natomiast obroty w sektorze nieruchomości handlowych i magazynowych wyniosły odpowiednio 380 mln euro i 52 mln euro, co świadczy o spadku aktywności inwestycyjnej w drugim kwartale o odpowiednio 51% i 87% w porównaniu z pierwszym kwartałem. Jednak w ujęciu półrocznym wartość transakcji inwestycyjnych na rynku nieruchomości handlowych wzrosła w pierwszym półroczu 2015 r. o 55% w porównaniu z analogicznym okresem rok wcześniej, a na rynku nieruchomości magazynowym o 12%. W drugiej połowie 2015 r. największego wzrostu aktywności inwestycyjnej należy się spodziewać w sektorze handlowym.
Najwyższy wolumen transakcji w drugim kwartale odnotowano w Polsce, gdzie zainwestowano łącznie 365 mln euro. Ponadto wyniki półroczne świadczą o tym, że Czechy i Polska pozostają w centrum zainteresowań inwestorów. Jednak Węgry jako jedyny kraj regionu odnotowały większą aktywność inwestycyjną w porównaniu z pierwszym kwartałem, a także wzrost wolumenów obrotów powyżej pięcioletniej średniej kwartalnej.
Największą transakcją portfelową w drugim kwartale była sprzedaż przez Avivę portfela dziesięciu nieruchomości wielofunkcyjnych w Europie Środkowej za 185 mln euro, dzięki której firma Lone Star została właścicielem aktywów we wszystkich krajach wchodzących w skład Grupy Wyszehradzkiej. Natomiast największą transakcją pojedynczej nieruchomości była sprzedaż centrum handlowego Arkády Pankrác w czeskiej Pradze za 162 mln euro – przy jej zawarciu doradzali specjaliści z Grupy Rynków Kapitałowych firmy Cushman & Wakefield.
James Chapman: „Prognozy na drugie półrocze dla regionu Europy Środkowej napawają nas optymizmem ze względu na wiele transakcji na zaawansowanym etapie. Sektory nieruchomości biurowych i handlowych nadal przyciągają duży kapitał inwestycyjny, a stopy kapitalizacji z najlepszych aktywów spadły poniżej 6%. Warto zaznaczyć, że rośnie także wartość transakcji inwestycyjnych w sektorze nieruchomości handlowych. Trudna sytuacja w Grecji wpływa na strefę euro, ale z aktualnych danych wynika, że wartość obrotów na rynku inwestycyjnym w Europie Środkowej przekroczy ubiegłoroczny poziom i wyniesie 7,5 mld euro”.
fot. materiały prasowe