Jakie mieszkania sprzedają się najszybciej?

Najmniejsze, najwyżej położone i charakterystyczne – to grupy mieszkań, które sprzedają się w Poznaniu w pierwszej kolejności. Wysoki popyt powoduje, że nowe inwestycje wyprzedają się szybko.

Według najnowszego raportu Narodowego Banku Polskiego o sytuacji na rynku nieruchomości w Polsce, w drugim kwartale 2019 roku rynek mieszkaniowy wciąż znajdował się w fazie ekspansji – liczba sprzedanych kontraktów na budowę mieszkań na największych rynkach pierwotnych pozostała wysoka. W raporcie pn. „Informacja o cenach mieszkań i sytuacji na rynku nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych w Polsce w II kwartale 2019 r.” czytamy, że w analizowanym okresie zanotowano historycznie wysoką liczbę zarówno mieszkań oddanych do użytkowania, jak i mieszkań, których budowę rozpoczęto. Pomimo ekspansji, podaż wciąż jest niedostateczna w stosunku do popytu. Warto więc rezerwować mieszkania na wczesnym etapie sprzedaży. Najbardziej popularne metraże i układy znikają w ciągu pierwszych miesięcy.

W Poznaniu, podobnie jak na innych największych rynkach, największą popularnością cieszą się małe mieszkania, które często dominują w strukturze oferty. – Najszybciej sprzedają się mieszkania od 34 do 45 metrów kwadratowych, których w powstającym czwartym budynku mamy 40 procent – informuje Roma Peczyńska, marketing manager Red Parku. – Po dwóch miesiącach od początku budowy zarezerwowanych jest prawie połowa z nich. Są to mieszkania 2-pokojowe z aneksem kuchennym, świetne dla młodych par lub niewielkich rodzin, szukających czegoś na start. Wzbudzają one zainteresowanie także inwestorów – dodaje. Budowa ostatniego budynku Red Parku dopiero ruszyła, a już zarezerwowanych jest prawie jedna czwarta lokali, co pokazuje, że popyt na mieszkania w nowych inwestycjach jest naprawdę wysoki.

Kolejną grupą mieszkań szybko znajdujących właścicieli są lokale położone na najwyższych piętrach. O mieszkania na 13. piętrze Red Parku jest wiele zapytań.  – Przyszli mieszkańcy cieszyć się będą cudownymi, nieograniczonymi widokami na Zielony Dębiec i Poznań. To niewątpliwy atut i doceniany atrybut, który podnosi atrakcyjność – zauważa Roma Peczyńska.

Trzecią rozchwytywaną grupą są mieszkania wyróżniające się wśród innych walorem specjalnym. Cechą charakterystyczną może być wielkość, nietuzinkowy układ, taras lub duży ogród. Przykładem są tu przestronne mieszkania 4-pokojowe. – Przygotowaliśmy je w odpowiedzi na zmieniające się potrzeby klientów i wzrastającą aktywność osób z grupy wiekowej 40+ – wyjaśnia Roma Peczyńska.

Kupowanie mieszkania na wczesnym etapie budowy ma bardzo wiele korzyści. To m.in. większy wybór lokali oraz oferty specjalne proponowane wówczas przez deweloperów. Pojawia się na przykład możliwość skorzystania z harmonogramu płatności 20/80. Dzięki temu systemowi przy rezerwacji płaci się 20% wartości mieszkania, a resztę dopłaca się przed odbiorem, czyli po zakończeniu budowy. Co w praktyce oznacza, że cały koszt budowy jest po stronie dewelopera i znacznie zwiększa bezpieczeństwo transakcyjne. Często również na początku realizacji inwestycji mieszkania są po prostu tańsze.

fot. materiały prasowe

 

Translate »