Konserwacja rynien – najlepiej na wiosnę!

Wiosna to najlepszy czas na konserwację orynnowania. Zalegające w rynnach i rurach spustowych błoto, liście, szyszki najlepiej usunąć właśnie teraz – to ostatni moment na zaobserwowanie i naprawienie ewentualnych zniszczeń, będących pamiątką po zimie.

Rola, jaką pełnią rynny w budynku, jest nie do przecenienia – zdaje sobie z tego sprawę każdy właściciel domu. Regularnie przeprowadzana konserwacja uchroni nas przed przykrymi niespodziankami – szczelne, drożne rynny i rury spustowe gwarantują skuteczne odwodnienie budynku, zabezpieczając nas przed konsekwencjami obfitych, wiosennych i letnich deszczów.

Po pozbyciu się wszelkich nieczystości, warto dokładnie przyjrzeć się, w jakim stanie zostawiła nasze rynny zima. Tworzące się w nich podczas chłodnych miesięcy zatory lodowe, mogą powodować rozsadzanie i pękanie, a także odkształcenia rynien i rozszczelnienie połączeń. Zlokalizowanie takich miejsc to konieczny element prac konserwatorskich, pozwalający zapobiec poważnym kłopotom.

Niezależnie od tego, z jakiego materiału wykonane są rynny, przystępując do ich czyszczenia warto uzbroić się w szczotkę i wąż ogrodowy lub myjkę wysokociśnieniową. Używając ich pozbędziemy się zanieczyszczeń ograniczających przepustowość orynnowania, nie wyrządzając szkody na powierzchni rynien i rur spustowych.

– Wszelkie ostre narzędzia należy odłożyć na bok, sięgając po nie moglibyśmy narazić powłoki systemu rynnowego na uszkodzenia mechaniczne – radzi Michał Groszówka z firmy Galeco, producenta systemów rynnowych.

galeco-2-male

Kolejnym krokiem są wnikliwe oględziny. Należy zbadać nie tylko powierzchnię rynny, ale i miejsca łączeń, uszczelki i mocowania. Wszystkie te elementy wpływają na jakość funkcjonowania systemu. Oczka wodne, tworzące się po spuszczeniu wody, świadczą o zniekształceniach lub błędach montażowych, które można zniwelować wyginając rynnę tak, by jej powierzchnia była prosta.

– Jakość uszczelek stosowanych w systemach Galeco PVC i ich kształt ułatwiający dociśnięcie profilu do kształtki, to gwarancja szczelności i niezawodności. Należy jedynie pamiętać, by podczas prac konserwatorskich nie przemywać uszczelek substancjami chemicznymi, takimi jak mydło czy detergenty – radzi Gryszówka. – Szczelność i stabilność systemów Galeco STAL to wynik zastosowania nowoczesnych szerokich łączników klamrowych o zwiększonej powierzchni uszczelnienia. Natomiast w przypadku wystąpienia ewentualnych uszkodzeń powierzchni ochronnych w systemach stalowych, należy je wyczyścić i zamalować zaprawką. Pozwoli nam to uniknąć rdzy – dodaje.

fot. materiały prasowe

 

 

Translate »