Konsorcjum Qumak wykonawcą ekspozycji Centrum Nauki i Techniki w EC1 Łódź
Na mocy umowy z „EC1 Łódź – Miasto Kultury” do 2017 r. powstanie nowa ekspozycja stała w łódzkim Centrum Nauki i Techniki. Konsorcjum firm Qumak, MAE Multimedia Art & Education i MUSEKO rozpoczyna realizację wartego ponad 40 mln zł brutto projektu w zrewitalizowanym kompleksie EC1 Zachód. Wartość pierwszego etapu prac opiewa na kwotę 24,5 mln zł brutto.
Konsorcjum Qumak zobowiązane jest m.in. do zaprojektowania, wykonania i uruchomienia elementów wystawy wraz z niezbędną infrastrukturą teleinformatyczną. Ponadto odpowiada za stworzenie gry strategicznej, dostarczenie systemu identyfikacji wizualnej ekspozycji, a także uruchomienie portalu internetowego Centrum Nauki i Techniki.
„W 2017 roku planujemy udostępnić zwiedzającym wszystkie ścieżki tematyczne. Pierwszą z nich będzie unikatowa ścieżka prezentująca powstawanie i przetwarzanie energii. Jest to wyjątkowa okazja do połączenia zachowanego i odrestaurowanego wyposażenia stuletniej elektrowni, które posiadamy w EC1 Zachód, z nowoczesnymi technologiami i multimediami. Żadna inna placówka tego typu nie ma podobnej ekspozycji. To czyni nas unikatowymi w skali ogólnopolskiej. Centrum Nauki i Techniki EC1 Łódź będzie największą tego typu instytucją w kraju. Dzięki wykorzystaniu urządzeń i instalacji dawnej elektrowni, EC1 znowu zasili nas energią. W XXI wieku będzie to energia wiedzy-– zaznacza Błażej Moder, dyrektor EC1 Łódź – Miasto Kultury.
W ciągu nadchodzących dziesięciu miesięcy konsorcjum Qumak zrealizuje pierwszą z czterech części projektu, czyli budowę ścieżek zwiedzania o nazwach „Przetwarzanie energii” oraz „Mikroświat-Makroświat”. Pierwsza ścieżka będzie przedstawiała procesy produkcji energii elektrycznej na tle historycznej infrastruktury elektrociepłowni EC-1, natomiast druga zaprezentuje obiekty i zjawiska, które ze względu na swą skalę i właściwości nie są możliwe do naocznego poznania oraz przekraczają granice poznania intuicyjnego. Zakres pierwszego etapu obejmuje ponadto wyposażenie serwerowni oraz stworzenie portalu internetowego wraz z materiałami promocyjnymi. Na koniec etapu powstanie gra strategiczna wewnętrzna polegająca na zobrazowaniu przemian fizycznych i reakcji chemicznych prowadzących do produkcji energii elektrycznej.
„Realizacja ekspozycji multimedialnej w EC1 Zachód to z jednej strony kompleksowy projekt, którego mogą podjąć się wyłącznie doświadczeni wykonawcy; z drugiej – bardzo istotna inwestycja dla Łodzi, która może stać się wizytówką tego miasta w najbliższych latach. Biorąc pod uwagę skalę przedsięwzięcia oraz wykorzystane w nim technologie, jestem pewien, że Centrum Nauki i Techniki przyciągnie do siebie nie tylko mieszkańców naszego kraju, ale również zagranicznych turystów. Podobnie, jak w przypadku naszych poprzednich realizacji, dołożymy wszelkich starań, aby udostępnić wystawę w wyznaczonym czasie” – powiedział Jacek Suchenek – wiceprezes w Qumak S.A.
Łódzkie Centrum Nauki i Techniki (CNiT) to kolejny projekt z dziedziny kultury realizowany przez spółkę Qumak we współpracy z konsorcjantami. Technologiczny integrator notowany na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych odpowiadał m.in. za interaktywną wystawę stałą w Europejskim Centrum Solidarności oraz multimedialną wystawę dla Muzeum Śląskiego w Katowicach. Obecnie spółka realizuje ekspozycję w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Wchodząca w skład konsorcjum – firma MUSEKO w ciągu ostatnich 10 lat zrealizowała projekty ekspozycji na terenie Estonii i Skandynawii.
fot. Qumak