Monument Fund sfinansował galerię handlową we Włodawie

25 kwietnia we Włodawie odbędzie się otwarcie Parku Handlowego Włodawa – galerii handlowej połączonej z dworcem PKS. Choć projekt ukończono w terminie, podczas realizacji inwestor musiał zmierzyć się z szeregiem problemów inwestycyjnych i finansowych, które rzucały cień na terminowe sfinalizowanie przedsięwzięcia. Rozwiązaniem okazał się fundusz hipoteczny Monument Fund, umożliwiający bezproblemową regulację wszelkich zobowiązań inwestycyjnych.

Podczas realizacji przedsięwzięcia pojawiło się wiele komplikacji finansowych, które zaczęły spowalniać rozwój inwestycji. Aby zapobiec dalszym, negatywnym konsekwencjom, inwestor początkowo zwrócił się po pomoc do instytucji bankowych. Udzielenie dofinansowania okazało się nie być takie proste, jak się wydawało na początku.

 „Wydawało mi się, że skoro obiekt został wyceniony na wiele milionów, to uzyskanie finansowania rzędu 1/5 czy 1/4 wartości nieruchomości będzie proste. Niestety, jeżeli chodzi o kwestię finansowania z banku, w trakcie pojawiło się wiele problemów. Procedury okazały się być wyjątkowo czasochłonne, skomplikowane i trudne do realizacji.” – mówi Krzysztof Mucha, właściciel Parku Handlowego Włodawa.

W pierwszej kolejności ogromną wadą pozyskania funduszy z banku okazał się czas podejmowania decyzji. Weryfikacja wniosku postępowała równocześnie z przebiegiem budowy. Stanowiło to duży problem, ponieważ do zakończenia prac zostało niewiele czasu, a przedłużające się decyzje wiązały się ze znacznymi stratami, takimi jak umowne kary za opóźnione otwarcie obiektu lub rezygnacje najemców z podpisanych umów. W tym czasie bank stawiał coraz to nowsze żądania, skutkujące ciągłym brakiem przyznania dofinansowania. Przedsiębiorca nie mógł również liczyć na zwrot kosztów za ukończone etapy budowy. Podejrzewając, że za tak długim czasem decyzyjnym mogą stać obawy odnoszące się do rodzaju opodatkowania działalności oraz nie mając już więcej czasu i środków finansowych, inwestor postanowił poszukać alternatywnego źródła dofinansowania inwestycji. Ratunkiem stała się oferta Monument Fund, która okazała się bardziej atrakcyjna, niż rozwiązania proponowane przez sektor bankowy.

Jak mówi Inwestor: „Zależało mi na szybkiej decyzji oraz na tym, aby sam proces był prosty i nieskomplikowany. Miałem również na uwadze podpisane umowy z dużymi sieciami sklepów handlowych i widmo strat związanych z ich niedotrzymaniem, dlatego zdecydowałem się na opcję gwarantującą szybkość działania i podejmowania decyzji.”

Kiedy Inwestor zdecydował się na ofertę Monument Fund, decyzja o przyznaniu środków finansowych zajęła około 7 dni. Takie rozwiązanie było możliwe nie tylko dzięki mniejszej liczbie wymaganych przez Monument Fund formalności, ale także za sprawą unikatowej formy zabezpieczenia pożyczki. Dofinansowanie przyznawane jest bowiem pod zastaw prywatnej nieruchomości inwestora, a nie tak jak w przypadku banku – dopiero po wniesieniu nieruchomości do majątku spółki. „Po indywidualnej analizie tematu włodawskiej inwestycji i wspólnym zaplanowaniu spłat zobowiązania, zgodziliśmy się na zawarcie umowy z jednoosobową działalnością gospodarczą, co w przypadku instytucji bankowej i tej wielkości dofinansowania często kończy się decyzją odmowną.” – mówi Paulina Horabik – członek zarządu, dyrektor zarządzający z Monument Fund.

Co ważne dla inwestora, koszt produktu Monument Fund nie różnił się znacznie od kosztu sumarycznego oferty z banku. Dodatkowo, jak wspomina Krzysztof Mucha, ten sposób finansowania wyróżniały jasne zasady jego przyznania i zabezpieczenia w postaci hipoteki na prywatnej nieruchomości.

Możliwość skorzystania z pożyczki pomostowej jest zarezerwowana nie tylko dla dużych inwestycji. Monument Fund otwiera się również na mniejszych przedsiębiorców, którzy przez swoją historię kredytową i formę działalności mają problemy z bankowymi procedurami oraz z finalnym uzyskaniem dofinansowania z banków.

fot. materiały prasowe