Nad Wartą powstaje miejski ogród z miododajnymi łąkami

Przy Galerii Jurajskiej w Częstochowie, tuż nad rzeką Wartą, powstaje miejski ogród z terenami rekreacyjnymi. Jego otwarcie zaplanowano na 1 czerwca.
Jeszcze w latach 80-tych bulwary Warty tętniły życiem. Tutaj, w cieniu częstochowskich fabryk piknikowano, bawiono się, opalano na leżakach i spędzano całe dnie z rodzinami. Teraz po latach ta przestrzeń powraca, ale w nowym kształcie. Za sprawą Galerii Jurajskiej bulwary Warty zyskują właśnie drugie życie.
Prace pełna parą ruszyły latem zeszłego roku. – Inspirację znaleźliśmy w podobnych miejscach w Niemczech, Wielkiej Brytanii i USA, gdzie wzdłuż rzek powstają np. parki, deptaki, place zabaw, strefy kultury, a nawet miejskie plaże i amfiteatry. Nam spodobał się pomysł nowoczesnej zielonej strefy, w której moglibyśmy połączyć relaks z rekreacją, nie zapominając przy tym o bogatej sentymentalnej historii tego miejsca – mówi Roman Bugajczyk, dyrektor Galerii Jurajskiej.
Efektem ma być pierwszy w Częstochowie miejski ogród nad rzeką. Na powierzchni ponad 8,5 tys. m kw., czyli nieco większej od boiska piłkarskiego, pomiędzy drogą dojazdową do centrum handlowego a Wartą, galeria tworzy prawdziwą rekreacyjną oazę. Powstaje tutaj 1,3 tys. m kw. ścieżek i alejek spacerowych z ławkami, a także mające łącznie 300 m kw. place zabaw dla dzieci w różnym wieku, łączące edukację z rozrywką. W centralnym punkcie strefy znajdzie się mający 500 m kw. plac główny, na którym ulokowano tzw. mokry chodnik ze strzelającymi na kilka metrów strumieniami wody oraz prostokątną sadzawkę. Wokół placu ustawione zostaną ławki zwrócone w kierunku rzeki. Wzdłuż rzeki – począwszy od ronda do boisk do siatkówki plażowej – prowadzić będzie długa, brukowana aleja spacerowa.
Sporo uwagi twórcy strefy poświęcili roślinom. Zieleń strefy skomponowano z kilkunastu gatunków ozdobnych traw, krzewów, kwiatów oraz kilkudziesięciu drzew również różnych gatunków. Te ostatnie dobrano tak, aby miały rozłożyste korony dające latem cień, a wiosną spektakularnie rozkwitały. Roślinne kompozycje mają także wartość ekologiczną – są miododajne i przyjazne pszczołom, produkujących z ich pyłku miód.
Miejsce powstaje także z myślą o przejezdnych. Położona przy DK1 Galeria Jurajska coraz częściej staje się przystankiem dla osób poruszających się na trasie północ-południe Polski, a dzięki miejscom postojowym dla autokarów jest także popularnym punktem wśród turystów i pielgrzymów odwiedzających Jasną Górę.
Bulwary Warty dla mieszkańców miasta dostępne będą od 1 czerwca. Z kolei od 1 do 3 czerwca zaplanowano tutaj serię wydarzeń związanych z otwarciem.
fot. Grupa Verso, ZOON architektura krajobrazu