Nieruchomości komercyjne. Gdańsk: Sensacja w Olivia Garden

Ogród całoroczny Olivia Garden zachwyca i zaskakuje. Tym razem udało się wyhodować kwitnącego sagowca (Cycas circinalis z gatunku Macrozamia mooroi).

W tej szerokości geograficznej sagowiec naturalnie występował 60 milionów lat temu. Dzisiaj jego kwitnienie w warunkach naturalnych uznaje się za niemożliwy.

– Sagowiec jest jednym z najstarszych żyjących gatunków roślin na Ziemi – mówi Tomasz Zabłocki, ekspert z firmy Platan, ogrodnik, inspektor nadzoru roślin tropikalnych. Jego skamieniałości pochodzą sprzed ponad 200 milionów lat. Często nazywany jest „żywą skamieniałością” ze względu na swoją długą historię ewolucyjną. Ostatni kwiat, jaki zakwitł w Polsce 10 lat temu potrzebował na to 150 lat. Ich długotrwały rozrost powoduje, że sagowce są w wielu kulturach na świecie symbolem długowieczności, wytrzymałości i siły, dlatego często sadzi się je w pobliżu świątyń i domów jako amulet niosący miejscu pomyślność.

Najstarszy znany na świecie okaz cykasów, którego wiek datowany jest na 6 tysięcy lat należy do gatunku encephalartos woodii i rośnie w ogrodzie botanicznym w Pretorii, w Republice Południowej Afryki. Ich wysokość zazwyczaj sięga do 2,5 metrów. Pień oliwskiego okazu urósł już do blisko dwóch metrów, jednak jego liście sięgają już blisko 4 metrów, co potwierdza, że udało się w niej stworzyć naprawdę optymalne warunki do rozwoju roślin.

Ciekawostką może być również fakt, że sagowce są roślinami dwupiennymi, a więc mają osobne kwiaty męskie i żeńskie. Męskie wytwarzają stożkowate struktury zwane strulami, a żeńskie wytwarzają stożki nasienne. Do ich reprodukcji są niezbędne owady, bez których proces ten nie może zajść w warunkach naturalnych.

Rośliny te kryją w sobie wiele tajemnic: mówi się o nich, że należą do gatunków trujących, gdyż w różnych częściach sagowca znajdują się substancje chemiczne, takie jak toksyczne glikozydy kardenolowe, jednak związki te są stosowane w medycynie tradycyjnej jako skuteczne środki przeczyszczające, przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Co więcej, rośliny te wykształciły własne mechanizmy ochronne przeciwko insektom i innym szkodnikom. Ich liście zawierają azadirachtynę, która ma działanie odstraszające dla insektów.
Ich nasiona należą do grupy niezwykle wytrzymałych. Udowodniono, że mogą one przetrwać pożary, ekstremalne temperatury, długi okres suszy czy długotrwałe zanurzenie w wodzie. Dzięki temu też mogą przemieścić się na duże odległości i rozwijać się na nowych obszarach.

Olivia Garden, to otwarty w 2021 roku egzotyczny ogród, który mieści się w samym sercu biznesowego Olivia Centre w Gdańsku.

fot. materiały prasowe

Translate »