Nieruchomości komercyjne. Najem zwrotny nieruchomości w porównaniu do tradycyjnych metod finansowania
Sale and leaseback, w tłumaczeniu najem zwrotny to metoda na pozyskanie finansowania dla rozwoju wielu przedsiębiorstw.
Środki finansowe są uzyskiwane poprzez uwolnienie kapitału, który został przeznaczony na wybudowanie danej nieruchomości. Transakcja składa się z dwóch łączących się ze sobą etapów. W pierwszym kroku, następuje sprzedaż nieruchomości na rzecz funduszu inwestycyjnego a następnie jej dotychczasowy właściciel podpisując umowę najmu staje się najemcą, dalej prowadząc działalność w identycznym zakresie w tej samej nieruchomości. W ramach transakcji sprzedaży nieruchomości, uwalniane są środki pieniężne, które przedsiębiorstwa przeznaczają na swój dalszy rozwój.
Dróg na pozyskanie finansowania jest wiele, to między innymi: kredyt bankowy, obligacje, najem zwrotny, factoring, leasing czy pożyczki właścicielskie. W Polsce najem zwrotny nie jest tak rozpowszechniony jak w krajach o silniejszych podstawach kapitałowych, typu Stany Zjednoczone czy Wielka Brytania, nie mniej w ostatnich latach z racji wysokich stóp procentowych, nastąpił znaczący wzrost zainteresowania tą formą finansowania. Przedsiębiorstwa wspierające swoją działalność kapitałem zewnętrznym dokonują wyboru co do odpowiednich dla nich metod finansowania. Potrzeby kapitałowe są w różnej skali, czasem tylko faktoring jest wystarczający, często jednak firmy starają się uzyskać finansowanie zewnętrzne w możliwie dużej kwocie. Dla wielu przedsiębiorstw posiadających nieruchomość o charakterze produkcyjno-magazynowym czy biurowym, najem zwrotny może okazać się najlepszym rozwiązaniem.
Wybór odpowiedniej metody finansowania, poprzedzony dogłębną analizą zapewni stabilność i przewidywalność. Jest wiele aspektów, które należy wziąć pod rozwagę analizując dane rozwiązania finansowe, podstawowe parametry to: dostępna kwota, wkład własny, koszty, termin spłaty czy trudność w spełnieniu covenantów.
Zespół INWI przygotował porównanie trzech metod finansowania: najmu zwrotnego, kredytu i obligacji. Porównanie dotyczy spółek posiadających nieruchomości, przychody powyżej 100 milionów złotych oraz generujące dodatnie EBITDA.
Źródło: INWI Sp. z o.o.
Na podstawie powyższej tabeli, widać jasno jakie są przewagi najmu zwrotnego nad kredytem czy obligacjami. Główne zalety to kwota możliwa do uzyskania, elastyczność, stabilność oraz covenanty, których w najmie zwrotny nawet nie ma. Z drugiej strony, wyzwaniem jest dostępność, gdyż jest to produkt dla firm prosperujących, które potrzebują kapitału na rozwój a nie restrukturyzują swoje zadłużenie i przede wszystkim posiadają nieruchomości. W zakresie poziomu skomplikowania transakcji, to tylko kwestia odpowiedniego doradcy.
fot. materiały prasowe