Nowe możliwości to rzeczywistość, a nie slogan
Targi MIPIM 2014
W tym roku MIPIM, jedne z największych międzynarodowych targów nieruchomości i inwestycji, obchodziły swoje 25-lecie. Tegoroczna edycja odbyła się w dniach 11-14 marca 2014 w Pałacu Festiwalowym w Cannes, na francuskim Lazurowym Wybrzeżu.
Targi MIPIM corocznie skupiają ponad 20 000 specjalistów i praktyków świata nieruchomości i inwestycji. Jest to więc doskonała okazja, by w jednym miejscu, w ciągu kilku dni zaktualizować informacje i poznać najświeższe trendy, które będą obowiązywać w najbliższym czasie na arenie międzynarodowej. Dzięki obecności ekspertów i przedstawicieli każdego z sektorów tego wielkiego światowego biznesu, m.in. polityków, przedstawicieli urzędów miast i gmin, największych graczy sektora bankowości, pośrednictwa w obrocie nieruchomościami, firm deweloperskich i biur projektowych, MIPIM jest najlepszym barometrem aktualnych trendów i tendencji.
W praktyce wygląda to tak, iż większość uczestników i odwiedzających targi od rana do wieczora aktywnie uczestniczy w spotkaniach i konferencjach, a rozmowy o zabarwieniu biznesowym, choć już w o wiele luźniejszej atmosferze, przenoszą się na wieczór do okolicznych barów i kafejek, gdzie ciągną się nawet do wczesnych godzin rannych przy kieliszku szampana czy zacnego, francuskiego wina.
Specyfika MIPIM daje uczestnikom niezwykłą możliwość spotkań interdyscyplinarnych. To właśnie tu najłatwiej spotkać wielkich graczy biznesu i nawiązać bezpośrednie kontakty, które dają szansę na owocną współpracę. To właśnie przyciąga tak wielu praktyków rynku – łatwość i mnogość kontaktów, w bardzo krótkim czasie.
Jak co roku, spory ładunek informacji zapewniała możliwość uczestniczenia w aż 35 eksperckich panelach dyskusyjnych, 8 warsztatach typu „studium przypadku”, kilkunastu oficjalnych tematycznych spotkaniach biznesowych organizowanych w ramach śniadań i lunchów, oraz ponad 80 prezentacjach projektowych. W czwartek, 13 marca w Wielkim Audytorium Pałacu Festiwalowego, odbyła się Wielka Debata, podczas której zaproszeni eksperci podzieli się swoją opinią i doświadczeniem w kontekście zmian na rynku światowym. Wszystkim tym oficjalnym wydarzeniu towarzyszyła dodatkowo niezliczona ilość spotkań i biznesmeetingów, organizowanych przez wystawców i akredytowanych uczestników. Cztery dni targów upłynęły naprawdę intensywnie.
Honorowy patronat nad tegoroczną edycją objęły aż trzy kraje: Brazylia, Turcja i Rosja. Każdy miał swój specjalny panel dyskusyjno – konferencyjny, na którym można było przyjrzeć się dokładniej sytuacji i możliwościom, które oferuje dany kraj. Swoją ofertę nieruchomości na sprzedaż prezentowały też polskie firmy, urzędy miast i gmin, m.in. Warszawa, Poznań, Wrocław, Kielce, Gdańsk.
Akcent jubileuszowy targów MIPIM był dość mocno zaznaczony. Z okazji obchodów 25-lecia w tym roku wieczorną imprezę otwierającą MIPIM, organizowaną tradycyjnie w hotelu Carlton, uświetnił pokaz sztucznych ogni nad zatoką w Cannes. Całość ubarwiły brazylijskie tancerki w niesamowitych strojach z piór, tańczące do latynoskich rytmów wygrywanych na żywo przez bębniarzy. W barwnych pióropuszach i kolorowych skrzydłach zagrzewały do tańca publiczność, która z ochotą dołączała do tańczących.
Słoneczna pogoda sprzyjała uczestnikom. Namioty, z prezentacją między innymi oferty inwestycyjnej regionu Paryskiego czy Londynu, mieściły się przy plaży, dając odwiedzającym dodatkową możliwość zjedzenia lunchu na tarasie przy akompaniamencie szumu morskich fal.
Tematem przewodnim tegorocznej edycji był rozwój i wspieranie inteligentnych miast i budownictwa. Coraz więcej miast prezentujących się na MIPIM przejawia tendencję do rozwoju i rewitalizacji swoich obszarów pod kątem innowacji. Według analityków, w 2050 roku ponad 70% populacji będzie mieszkać w miastach. Stąd aglomeracje już teraz powinny rozpocząć procesy przemian i dostosowywać się do wymagań przyszłości, aby zapewnić swoim mieszkańcom odpowiednią jakość życia, a jednocześnie wspierać ochronę środowiska poprzez zrównoważony rozwój i niską emisję zanieczyszczeń.
Przykładem takiego nowatorskiego miasta na MIPIM było brytyjskie miasto Coventry. City Lab Coventry (CLC) jest eksperymentalnym, szeroko zakrojonym projektem badawczym stworzonym w celu opracowania innowacyjnych rozwiązań w sześciu kluczowych obszarach ważnych dla miasta: media i technologie cyfrowe, niskoemisyjne pojazdy, zintegrowany transport i logistyka, zrównoważone rolnictwo i żywność, ekobudownictwo (budynki o zmniejszonym zapotrzebowaniu na energię i ograniczonym wpływie na środowisko) oraz czynnik ludzki – czyli starzejące się społeczeństwo.
Program zakłada między innymi wdrożenie zoptymalizowanego miejskiego transportu dla mieszkańców, rewitalizację starych budynków z wykorzystaniem materiałów i technologii niskoemisyjnych o wysokiej biodegradowalności, wspieranie przedsiębiorstw wprowadzających innowacje technologiczne, w tym szczególnie w zakresie projektowania i budowy pojazdów o niskiej emisji dwutlenku węgla oraz popularyzacja hybrydowego transportu opartego na paliwach wodorowych, wraz z budową stacji paliw wodorowych i punktów ładowania pojazdów elektrycznych.
Powyższe normy stają się być powoli obowiązującym trendem w planach rozwoju coraz większej ilości miast i krajów. Za tym również opowiedziała się podczas MIPIM Komisja Europejska w swojej prezentacji, dotyczącej planu finansowego wspierania rozwoju inteligentnych miast.
Drugi rok z rzędu przestrzeń wystawiennicza na targach została poszerzona o specjalne miejsce dla promocji sektora innowacji i rozwoju nowych technologi: MIPIM Forum Innowacji.
Towarzyszący targom od 1991 roku konkurs architektoniczny i ceremonia rozdania nagród „MIPIM Awards”, były okazją do przyjrzenia się czołówce najlepszych projektów i budynków w kilkunastu kategoriach. Jury, oceniając zgłoszone projekty pod względem kreatywności, innowacyjności, formy oraz odpowiedzi na wymagania inwestorów i użytkowników, starało się wybrać najlepszy projekt, m.in. spośród obiektów budownictwa biurowego, centrów handlowych czy odrestaurowanych budynków.
„Zielone budownictwo” rzeczywiście wprowadza zieleń do wnętrz budynków, tworząc ogrody i dziedzińce, zielone dachy i przyjazne, żywe przestrzenie nawet w biurowych wieżach. Nowoczesne trendy w światowej architekturze powoli stają się normą, zapewniając większą troskę zarówno o środowisko, jak i o komfort użytkowania przez człowieka. Inteligentne budynki reagujące na zmiany pogody, sterowane głosem, z inteligentnym systemem dostępu i ochrony, niska emisyjność i maksymalne wykorzystanie potencjału energetycznego środowiska, m.in. poprzez wykorzystanie energii słonecznej czy geotermalnej, to już powoli standard w światowym budownictwie wielkogabarytowym.
25 edycja MIPIM odbyła się pod hasłem innowacyjnych technologii, a słowami, które najczęściej dało się słyszeć w rozmowach uczestników, były „new opportunities” czyli nowe możliwości, co sygnalizuje, że światowy rynek biznesu budzi się ze snu i zaczyna rozglądać się w poszukiwaniu skuteczniejszych rozwiązań i możliwości, tym samym zapowiadając swój dynamiczny, ale i optymalnie zrównoważony rozwój.
Paulina Michniak