Nowoczesne podejście do produkcji betonu

Eiffage Construction wybuduje nową siedzibę główną Orange w Lyonie wykorzystując beton z kruszywem z recyklingu. Nowy biurowiec powstaje w dzielnicy Part-Dieu. Przewidziany jest dla niemal 2 000 pracowników Orange. Został zaprojektowany przez dwie firmy architektoniczne: Hubert Godet i Hardel Le Bihan Architects. Zgodnie z planem, ma zostać oddany do użytku na początku 2020 roku.

Firma Eiffage Construction, jako generalny wykonawca tej realizacji, zaproponowała, by Orange zbudował swoją przyszłą regionalną siedzibę główną z betonu wykorzystującego kruszywo pochodzące z recyklingu. Orange, który również dąży do ograniczania śladu węglowego generowanego przez swoją działalność, chętnie przystał na tę inicjatywę. Zdaniem Eiffage, projekt ten może stać się w budownictwie punktem odniesienia w zakresie praktycznego podejścia do gospodarki obiegu zamkniętego i zrównoważonego rozwoju.

Z 18 200 m3 betonu, który zostanie wykorzystany podczas tej realizacji aż 60% stanowić będzie kruszywo pochodzące z recyklingu. Beton ten będzie spełniał normę EN 206 CN dla betonu konstrukcyjnego i w zakresie swoich parametrów będzie tej samej jakości co beton wytworzony w tradycyjny sposób.

Kruszywo pochodzące z recyklingu, które zostanie wykorzystane do produkcji ekologicznego betonu, zostało pozyskane przez LafargeHolcim, wiodącego na świecie producenta cementu, kruszywa i betonu, który pod marką aggneo® oferuje kompleksowe rozwiązania w zakresie zarządzania odpadami na wszystkich rodzajach placów budowy.

Realizacja ta może pomóc Eiffage Construction w dalszym rozwijaniu oferty w zakresie budownictwa niskoemisyjnego. Równocześnie stanowić ma kontynuację pilotażowego projektu niskoemisyjnej konstrukcji Ateliers gaité Montparnasse w Paryżu oraz ekologicznej dzielnicy LaVallée w podparyskiej miejscowości Châtenay-Malabry, czyli realizacji wzorowych pod względem wpływu na środowisko od samego początku powstawania ich koncepcji.

aggneo® marka LafargeHolcim wprowadzona w 2013 r., dedykowana gospodarce cyrkularnej w budownictwie. aggneo® oznacza wszystkie usługi, produkty i rozwiązania LafargeHolcim realizujące dwa cele: świadczenie usług na rzecz społeczeństwa poprzez redukcję zanieczyszczeń i ochronę zasobów naturalnych oraz dostarczanie sprawdzonych rozwiązań w zakresie zarządzania odpadami, transportu i logistyki, kontroli jakości, przetwarzania i recyklingu – wszystkiego, co wspiera zrównoważone budownictwo.

Ateliers gaité Montparnasse – rewitalizowane od 2018 roku nowoczesne, wielofunkcyjne centrum handlowo-usługowo-mieszkaniowe położone w słynnej dzielnicy Montparnasse w Paryżu. Tworzą je sklepy, hotele, biura i budynki mieszkalne. Kompleksowy projekt rewitalizacji, stworzony przez firmę Unibail-Rodamco-Westfield, powstał w wyniku dyskusji z mieszkańcami oraz stowarzyszeniami aktywnymi w tej dzielnicy. Powierzona Eiffage Construction realizacja ma trwać do 2020 r. i stanowi pilotażowy projekt w zakresie radykalnej redukcji emisji dwutlenku węgla na placu budowy. Po raz pierwszy na szeroką skalę wykorzystywany jest tu innowacyjny, ekologiczny beton produkowany przez startup Hoffmann Green Cement Technologies, którego spoiwo emituje pięciokrotnie mniej CO2 niż tradycyjny cement.

LaVallée – eko-dzielnica położona w miejscowości Châtenay-Malabry pod Paryżem, która została kompleksowo zaprojektowana przez Eiffage Aménagement. Na 20 hektarach powierzchni powstają lokale mieszkalne – w tym socjalne, parkingi, sklepy, żłobki, przedszkola, szkoły różnych szczebli oraz biura (co zapewni miejsca pracy), a także miejska farma oraz ogólnodostępne rekreacyjne tereny zielone. 50% wykorzystywanej tu energii będzie pochodziła ze źródeł odnawialnych. Podczas budowy LaVallée w maksymalnym stopniu (aż w 98%) wykorzystywany jest beton i materiały pochodzące z odzysku, m.in. z rozbiórek i wyburzeń. Działania te prowadzone są we współpracy ze stowarzyszeniem ekologicznym RéaVie, którego celem jest zmniejszenie ilości odpadów w sektorze budowlanym i upowszechnianie recyklingu. Projekt eko-dzielnicy wpisuje się w idee budownictwa niskoemisyjnego, gospodarki cyrkulacyjnej (recykling), rolnictwa miejskiego i wspierania różnorodności biologicznej.

Eiffage Construction i Eiffage Aménagement należą do grupy Eiffage – jednej z największych grup budowlanych i operatorów koncesji w Europie. Grupa Eiffage zatrudnia około 70,4 tysięcy pracowników, a jej roczna sprzedaż sięga 16,6 mld euro. Na całym świecie grupa Eiffage słynie ze śmiałych, ambitnych i bardzo wymagających realizacji. Przedstawicielami grupy Eiffage w Polsce są firmy Eiffage Polska Budownictwo, Eiffage Polska Serwis oraz Eiffage Immobilier Polska.

fot. materiały prasowe

Translate »