„Od inspiracji do kreacji” – 6. edycja Akademii Wynalazców im. Roberta Boscha

Motywem przewodnim tegorocznej edycji będą inspiracje. Uczniowie wezmą udział m. in. w kreatywnych warsztatach na Politechnice Warszawskiej i Wrocławskiej, spotkają się z młodymi wynalazcami oraz będę uczyli się sztuki wystąpień publicznych.  Nowością w konkursie na wynalazek będzie kategoria Open, dotycząca nowych technologii.

Warsztaty ze studentami uczelni technicznych będą motywowały uczniów gimnazjów do samodzielnej pracy. W bogatej ofercie warsztatów znalazły się takie tematy jak m.in. mobilna robotyka, czyli sterowanie robotem za pomocą smartfona i tabletu,  budowa i działanie łazika marsjańskiego, wytrzymałość konstrukcji na przykładzie budowy mostów czy materiały kompozytowe wykorzystywane w bolidach.

W Urzędzie Patentowym odbędą się zajęcia z udziałem ekspertów, na których uczniowie dowiedzą się w jaki sposób prezentować swoje wynalazki, aby w przyszłości pozyskać potencjalnych inwestorów. Poza umiejętnościami technicznymi, gimnazjaliści będą mogli rozwinąć swoje kompetencje miękkie. Warsztaty z autoprezentacji prowadzone przez psychologa pomogą im lepiej przygotować się do wystąpień publicznych. Dodatkową inspiracją dla gimnazjalistów będą filmy z udziałem młodych naukowców, którzy mają już na swoim koncie pierwsze osiągnięcia w zakresie wynalazczości.

Z każdym rokiem poziom merytoryczny uczestników jak i zgłaszanych przez nich prototypów wynalazków rośnie. Chcemy wprowadzić program na jeszcze wyższy poziom, dzięki rozwinięciu współpracy z partnerami i kołami naukowymi oraz wprowadzeniu kategorii Open, związanej z nowoczesnymi technologiami. W tym roku kładziemy również większy nacisk na aktywność w mediach społecznościowych, które stały się podstawowym środkiem komunikacji wśród młodych ludzi – mówi Łukasz Kałucki, koordynator programu.

Nowa kategoria Open w konkursie na wynalazek

Gimnazjaliści biorący udział w warsztatach będą mogli po raz kolejny zmierzyć się w konkursie na wynalazek. 10 najlepszych projektów w Warszawie i Wrocławiu otrzyma dofinansowanie od firmy Bosch. Komisja konkursowa nagrodzi 3 najlepsze prototypy w każdym z miast. Oprócz trzech podstawowych kategorii konkursowych, została wprowadzona czwarta tzw. Open, obejmująca zgłoszenia dotyczące nowych technologii, np.: strony www, grafiki, animacji, gry lub aplikacji mobilnej.

Akademia Online

Wszystkie aktualne informacje na temat Akademii Wynalazców, podobnie jak w poprzedniej edycji, można znaleźć na stronie internetowej programu www.akademiawynalazcow.edu.pl. Nowością w tym roku jest wirtualny ekspert, który będzie pomagał uczestnikom rozwiązywać problemy pojawiające się w trakcie tworzenia prototypów. W odpowiedzi na potrzeby gimnazjalistów Akademia Wynalazców rozwija komunikację w mediach społecznościowych. Poza profilem na Facebooku uruchomione zostanie konto na Snapchacie, na którym na bieżąco będą publikowane relacje z warsztatów.

fot. Bosch

Translate »