Oddychające ściany
Inwestorzy coraz większą uwagę zwracają na dobór energooszczędnych materiałów budowlanych, które mają zapewnić zatrzymanie jak największej ilości ciepła wewnątrz budynku. Warto jednak pamiętać, że szczelne okna, drzwi oraz izolacja ścian znacznie ograniczają możliwość cyrkulacji powietrza i zwiększają ryzyko gromadzenia się wilgoci w pomieszczeniach, a co za tym idzie rozwój pleśni i grzybów. Rozwiązaniem tej sytuacji jest wybór produktów o naturalnych zdolnościach do dyfuzji pary wodnej, które pozwalają na wymianę powietrza oraz utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgotności wewnątrz budynku. Firma Baumit wyprodukowała perforowaną płytę elewacyjną Baumit openTherm.
Elewacyjna perforowana płyta styropianowa openTherm stanowi element systemów ociepleń Baumit, odpowiedzialny za termoizolację. Charakteryzuje się niskim współczynnikiem oporu dyfuzyjnego μ ≤ 10, czyli takim samym, jak paroprzepuszczalna ściana wykonana z cegły ceramicznej. Zastosowanie tej płyty oznacza więc, że po dociepleniu dyfuzyjność całej przegrody pozostanie niezmieniona i ściany budynku mogą nadal oddychać. Jest to szczególnie istotne w przypadku nowo wznoszonych obiektów, w których wykonywane są tynki wewnętrzne, czy wylewki, wymagające odprowadzenia znacznego nadmiaru wilgoci z budynku. Zastosowanie płyty openTherm, dzięki doskonałym parametrom przepuszczania pary wodnej, pozwoli odprowadzić na zewnątrz nadmiar wilgoci pojawiający się w trakcie wysychania. Dzięki temu wykonawcy będą mogli szybciej wykończyć wnętrze budynku i następnie przejść do wykonania elewacji bez konieczności przerwy technologicznej. Właściwości płyty openTherm umożliwiają zatem szybszą budowę i możliwość wcześniejszego wprowadzenia się do nowo budowanego domu
Inwestorzy poddający swoje domy termomodernizacji oczekują przede wszystkim wymiernych korzyści w postaci obniżonych rachunków za energię cieplną. Ocieplenie ścian zewnętrznych z pewnością przyczyni się do zmniejszenia ilości powietrza wydostającego się na zewnątrz, ale także do zwiększenia wilgotności wewnątrz pomieszczeń. Unikalne właściwości tego rozwiązania gwarantują współczynnik przewodności cieplnej termoizolacji λ = 0,040 W/mK oraz niski współczynnik oporu dyfuzyjnego. Dzięki temu ściany będą „oddychać”, a we wnętrzu zapanuje przyjemny i zdrowy dla mieszkańców klimat.
fot. Baumit