Ostre cięcie – ostatnie strzyżenie przed zimą
Aby ogród mógł zachwycać wiosną należy przeprowadzić odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne późną jesienią. To ważny czas, który decyduje o wyglądzie ogrodu w kolejnym sezonie. Jeszcze zanim nadejdzie zima trzeba uchronić rośliny przed nadchodzącymi mrozami. Jednym z takich zabiegów jest prawidłowe przycinanie gałęzi. Husqvarna radzi jak to zrobić profesjonalne i bezpiecznie.
Ogród zimą musi być odporny na wiele czynników zewnętrznych. Mróz, teren przykryty białym puchem, krótkie dni, które nie sprzyjają rozwojowi zieleni. Dlatego, aby po ciężkim zimowym śnie nasz ogród mógł na nowo zachwycać, trzeba jesienią o niego zadbać. Jeśli dostosujemy się do kilku prostych metod, na wiosnę nasze rośliny będą rozkwitały.
„Niezależnie od tego, czy zajmujemy się ogródkiem przy naszym domostwie, czy nasza praca zawodowa jest z nim związana, pamiętajmy – oprócz wiedzy na temat pielęgnacji roślin, trzeba zaopatrzyć się w wydajny i bezpieczny sprzęt. Husqvarna oferuje profesjonalne narzędzia, które nie tylko sprawdzą się w pracy w ogrodzie, ale także zapewnią bezpieczeństwo pracy. Rośliny są wrażliwe na wszelkie okaleczenia, zatem nim zaczniemy działać musimy wiedzieć, jakie drzewa czy krzewy będziemy ciąć. Innego sprzętu będziemy potrzebować do strzyżenia żywopłotu, a innego do młodych drzewek” – mówi Jerzy Banaszczyk z firmy Husqvarna.
Przycinanie krzewów i drzew najlepiej wykonać gdy nie ma mrozu i jest sucho. Temperatura powyżej zera pozwoli także uniknąć uszkodzeń drewna. Zamarznięte drzewo jest bardzo kruche i delikatne. Jesienią łatwiej dojrzeć, co należy zrobić. Tuż przed nadejściem zimy, liście opadają z drzew, wtedy gałęzie są przejrzyste i możemy dokładnie ocenić ich stan.
Żywopłot – wizytówka ogrodu po dobrym strzyżeniu
Żywopłot może mieć różny kształt – wszystko zależy od jego przeznaczenia. Może być wysoki, niski, o zwartej lub naturalnej bryle. Nawet, jeśli w ogrodzie rośnie tylko trawa, to zadbane ogrodzenie będzie doskonałym elementem dekoracyjnym. Warto przyciąć jesienią zielony płot, ponieważ przycięte łodygi krzewów będą mogły zdrewnieć do czasu przymrozków. Narzędzia do pielęgnacji żywopłotu muszą być ostre i czyste. Muszą być również dopasowane do wielkości i wieku żywopłotu oraz dostosowane do indywidualnych potrzeb użytkownika. Zaleca się stosowanie specjalnych nożyc do żywopłotu – są doskonałe zarówno do wysokich jak i niskich ogrodzeń zielonych. Przy domowym zaciszu sprawdzą się nożyce do żywopłotu Husqvarna 122HD60, gdyż wyposażone są w funkcje ułatwiające pracę tj. Smart Start® i regulowany tylny uchwyt. Innowacją na rynku są urządzenia bateryjne Husqvarna. Urządzenia bateryjne mają wydajność porównywalną do urządzeń spalinowych. Ze względu na cichą pracę i łatwość obsługi sprawdzą się zarówno wśród osób zajmujących się pielęgnacją własnej zieleni, jak również wśród profesjonalistów. Ogromnym atutem tych maszyn jest nowoczesny silnik i nowy mocny akumulator, który pozwala zmaksymalizować czas pracy.
Podkrzesywanie, przycinanie, cięcie
Podkrzesywanie to inaczej usuwanie konarów u podstawy drzewa. Wykonuje się je np. w celu zyskania dodatkowej przestrzeni pod dużym drzewem lub aby utrzymać jego odpowiednie proporcje. Cięcia i przycinania dokonujemy w zależności od gatunku rośliny. Punktem wspólnym tych trzech metod jest stosowanie narzędzi zgodnie z ich przeznaczeniem. Do podkrzesywania idealnie nada się piła do podkrzesywania Husqvarna o długości 240 mm. Drobne cięcie można wykonać np. za pomocą noża do prac pielęgnacyjnych firmy Husqvarna, którego ostrze wykonane jest ze specjalnej utwardzonej stali i trzonkiem z drzewa orzesznika. Nóż sprawdza się zarówno przy pracach pielęgnacyjnych jak i przy usuwaniu gałęzi.
fot. Husqvarna AB