Ożywienie na rynku nieruchomości magazynowych w Europie Środkowej

Rynek nieruchomości magazynowych w Europie Środkowej rozwija się dwukrotnie szybciej niż w ubiegłym roku; w I. półroczu 2014 roku wybudowano ponad 500 tys. mkw. powierzchni magazynowej w porównaniu z 260 tys. mkw. w analogicznym okresie 2013 roku, a wolumen transakcji najmu wyniósł prawie 2 mln mkw.; wskutek tego średni wskaźnik pustostanów nie przekracza obecnie 10 proc. – wynika z najnowszych danych firmy Cushman & Wakefield.

Ferdinand Hlobil, dyrektor Działu Powierzchni Przemysłowych i Magazynowych na Europę Środkową firmy Cushman & Wakefield: „Popyt na nową powierzchnię magazynową jest tak duży, że prawie cała podaż znajduje najemców jeszcze przed rozpoczęciem budowy i z tego względu inwestycje spekulacyjne należą obecnie do rzadkości. Trend ten jest szczególnie silny w Polsce i Czechach. Największe zainteresowanie powierzchnią magazynową zgłasza sektor motoryzacyjny, ale w strukturze popytu rośnie także znaczenie firm specjalizujących się w sprzedaży internetowej”.

Tom Listowski CiW kadr

Tom Listowski, partner, dyrektor Działu Powierzchni Przemysłowych i Magazynowych w Polsce i Relacji z Klientami Korporacyjnymi na Europę Środkowo-Wschodnią firmy Cushman & Wakefield: „Rynek nieruchomości magazynowych w Polsce rozwija się najszybciej spośród państw Europy Środkowo-Wschodniej zarówno pod względem nowych inwestycji, jak i wolumenu transakcji. Dane o powierzchni magazynowej pozostającej obecnie w budowie pozwalają przypuszczać, że ilość powierzchni dostarczonej na rynek w 2014 r. osiągnie najwyższy poziom od pięciu lat. Wolumen transakcji zawartych w pierwszej połowie 2014 r. wzrósł o 20% w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku i prawdopodobnie utrzyma się na wysokim poziomie w skali całego roku. Warto podkreślić, że deweloperzy planujący kolejne inwestycje deweloperskie interesują się także miastami małymi i średniej wielkości w pobliżu dużych konurbacji”.

Podaż

W pierwszej połowie bieżącego roku w regionie wybudowano 520 tys. mkw. nowej powierzchni magazynowej w porównaniu z prawie 700 tys. mkw. w całym 2013 r. W Polsce w pierwszej połowie 2014 r. ukończono budowę 340 tys. mkw. powierzchni magazynowych, niemal tyle, ile w całym roku 2013. Większość nowych obiektów w Europie Środkowej wybudowali czterej deweloperzy: Panattoni, PointPark Properties, Prologis i MLP Group.

Wolumen transakcji

W pierwszych sześciu miesiącach 2014 r. firmy wynajęły blisko 1,9 mln mkw. powierzchni w nowoczesnych obiektach magazynowych. Dla porównania w tym samym okresie ubiegłego roku wynajęto 1,5 mln mkw. Największy popyt na powierzchnie magazynowe w pierwszym półroczu odnotowano w Polsce (ponad 1 mln mkw.) i Czechach (570 tys. mkw.).

Powierzchnia niewynajęta

W wyniku wysokiego popytu średni wskaźnik pustostanów w Europie Środkowej zmniejszył się o 1 proc. z poziomu 10 proc. w styczniu 2014 r. do 9 proc. w czerwcu, przy czym największy spadek (o 3 proc.) odnotowano na Węgrzech. Najmniejszy udział powierzchni niewynajętej w łącznych zasobach mają Słowacja (4 proc.) i Czechy (6,5 proc.). W Polsce znaczny spadek stopy pustostanów, z 10,9% na koniec zeszłego roku do 8,8% na koniec czerwca 2014 r., świadczy o dalszym rozwoju rynku nieruchomości magazynowych, zwłaszcza na podrynkach o ugruntowanej pozycji.

Prognoza

Zdaniem ekspertów z firmy Cushman & Wakefield rynek nieruchomości magazynowych będzie w dalszym ciągu rozwijał się w dotychczasowym tempie. Ferdinand Hlobil powiedział: „Od dziesięciu lat najwięcej nowych obiektów magazynowych powstaje w Polsce, która utrzyma pozycję rynku o największej aktywności deweloperskiej nie tylko w Europie Środkowej, lecz także w skali całego kontynentu. Wynika to przede wszystkim z nieprzerwanego wzrostu polskiej gospodarki oraz aktywnej polityki rządu. Rynek czeski będzie nadal dynamicznie się rozwijać, ale wymaga większej transparentności i otwartości polityków na zagranicznych inwestorów. Przeszkodą w przyszłości może być niewystarczająca podaż gruntów na cele inwestycji w obiekty magazynowe”.

Rynki węgierski i rumuński zaczynają powoli wchodzić w fazę ożywienia. Natomiast wskaźnik pustostanów na Węgrzech, który przez długi czas utrzymywał się na bardzo wysokim poziomie, obniżył się ostatnio do poniżej 20 proc., a jego dalszy spadek mógłby być jasnym sygnałem do rozpoczęcia nowych inwestycji w średniej perspektywie.

Na Słowacji największy udział w rozwoju rynku powierzchni magazynowych mają okolice Bratysławy, gdzie zrealizowano kilka dużych inwestycji, w tym Volkswagena. Jednak zwiększenie inwestycji i ich różnorodności we wschodniej części Słowacji z pewnością korzystnie wpłynęłoby na sytuację całego kraju.

Ferdinand Hlobil dodał: „Wydarzenia na Ukrainie stanowią zagrożenie dla rynku Europy Środkowej. W przypadku dalszej eskalacji konfliktu można oczekiwać wzrostu nieufności inwestorów i stopniowego ograniczania inwestycji. Wskutek tego deweloperzy mogą częściowo utracić źródła dochodów. Ponadto również przedsiębiorstwa mogą zredukować plany rozwoju działalności produkcyjnej na Ukrainie”.

na zdjęciu:  SEGRO Logistics Park Gliwice, fot. materiały prasowe

Translate »