Parkiety korkowe

Stylowy wygląd, unikalne połączenie miękkości z trwałością oraz wysoka izolacyjność cieplna i akustyczna – korkowe podłogi mogą się pochwalić długą listą zalet, które stanowią o ich wyjątkowej atrakcyjności jako oryginalnego wykończenia wnętrz. Warto przy tym pamiętać, że dodatkowy wpływ na ich właściwości ma wybór odpowiedniej metody montażu. Jacek Puła z firmy Wicanders wyjaśnia, jakie korzyści niesie ze sobą klejenie korkowych okładzin do podłoża.

Montaż płytek do podłoża wymaga zastosowania specjalnej technologii, która nie powinna jednak sprawić problemu podczas prac wykonywanych samodzielnie przez domowników. Spód płytek i podłoże smarujemy warstwą kleju, nanoszoną za pomocą welurowego wałka. Po jej wyschnięciu, posmarowane klejem elementy możemy zacząć układać na rozmierzonej posadzce, dobijając je gumowym młotkiem. Taki system montażu przekłada się na wyjątkową trwałość podłogi. Ma też bardzo duże znaczenie w sytuacji, gdy chcemy maksymalnie wykorzystać właściwości korka jako izolatora akustycznego, a także jeśli decydujemy się na ułożenie korkowego parkietu w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności.

Między posadzką a podłożem istnieje z reguły minimalna przestrzeń, która podczas chodzenia wpływa na powstawanie charakterystycznego, mniej lub bardziej wyraźnego, głuchego dźwięku. Odbija się on nie tylko w pomieszczeniu, ale jest również przenoszony na niższe kondygnacje. Okładzina przyklejana do podłoża pozwala wyeliminować te niedogodności. Brak wolnej przestrzeni pod jej powierzchnią skutkuje jeszcze lepszym tłumieniem niepożądanych odgłosów i maksymalnemu wykorzystaniu korka jako izolatora akustycznego. Pod prawidłowo przyklejoną podłogę nie dostanie się też woda, co w połączeniu z zabezpieczeniem jej powierzchni wytrzymałym, elastycznym lakierem pozwala na stosowanie korkowej posadzki w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności.

Oprócz szczególnej izolacyjności akustycznej i przeciwwilgociowej, przyklejane parkiety korkowe charakteryzują się również doskonałą stabilnością oraz nieprzeciętną wytrzymałością. Dzięki trwałemu związaniu z podłożem za pomocą specjalnego kleju oraz lakierowaniu powierzchni, ryzyko powstania choćby niewielkich szczelin między elementami podłogi nie występuje nawet po wielu latach użytkowania. Ma to znaczenie zwłaszcza w przypadku jasnych wzorów, na których takie niedoskonałości byłyby łatwiejsze do zaobserwowania.

Warto pamiętać również o tym, że w przypadku uszkodzenia fragmentu przyklejanego korkowego parkietu, wymiana jednego elementu nie wymaga demontażu całej powierzchni podłogi. Pojedynczą płytkę można zawsze łatwo usunąć, wklejając następnie w jej miejsce nową. Dzięki temu ewentualne naprawy nie będą czasochłonne, a ich wykonanie nie sprawi większych trudności.

Oprócz właściwości technicznych, korkowe parkiety oferują również wyjątkowe walory estetyczne, a bogata paleta dostępnych wzorów jest nieustannie poszerzana o interesujące propozycje. Najnowsza kolekcja fornirów Originals marki Wicanders bazuje na naturalnej urodzie korka, ukazując go zarówno w postaci charakterystycznych, drobnych grudek, jak i większych, wyrazistych wzorów. Dzięki temu bez problemu dopasujemy korkowe posadzki do charakteru wybranego wnętrza i panujących w nim warunków. Umożliwia nam to nie tylko liczba dostępnych fornirów, ale także wybór odpowiedniej metody montażu. Klejony parkiet wykonany przy użyciu wzorów z kolekcji Originals marki Wicanders pozwoli cieszyć się wyjątkowymi właściwościami naturalnego surowca, przez długie lata zapewniając trwałość oraz atrakcyjny wygląd eleganckiej i oryginalnej aranżacji wnętrza.

fot. Wikanders

 

 

Translate »