Plomba lub kamienica – które mieszkanie lepiej wybrać?

ID-10034650Wieli osobom zależy na mieszkaniu w centrum. Niestety w dużych miasta często lokale takie są już po prostu niedostępne. Alternatywą w tym przypadku najczęściej pozostaje nowe mieszkanie deweloperskie w plombie powstałej pomiędzy starszymi budynkami. Co jednak jest bardziej opłacalne? Mieszkanie w plombie? A może mieszkanie w kamienicy?

Wrocław jest miastem, w którym panuje bardzo ścisła zabudowa. Z tego możliwość inwestowania na szerszą skalę w tym miejscu przez deweloperów jest mocno ograniczona. Plomby stanowią w takich sytuacjach doskonałe rozwiązanie.
Czy jednak plomby są tańsze? Wcale nie musi tak być. Czasami ceny mieszkań w plombie są większe od cen mieszkań w kamienicach.
Co jednak ważne, mieszkań w plombie na sprzedaż jest wielokrotnie mniej – w WGN obecnie to 10 obiektów, w przypadku kamienic ogłoszeń znajdziemy 6 razy więcej.
Mimo, że średnio to kamienice są droższe, to jednak takie porównanie zdarzają się sytuacje, gdzie sytuacja jest wprost odwrotna. Największe wyceny uzyskują oczywiście kamienice zlokalizowane na Starym Mieście.
Odpowiedź na pytanie co się bardziej opłaca; czy nowa plomba, czy mieszkanie w kamienicy, jest więc ciężka do sprecyzowania. W przypadku kamienic częściej możemy trafić zarówno na mieszkania bardzo tanie, jak i bardzo drogie. Plombynatomiast wydaje się, że trzymają dosyć stabilnie stawki cenowe.
Porównanie tych dwóch typów obiektów, jest też po części porównaniem cen z rynku pierwotnego i wtórnego. Tu okazuje się, że w WGN, w skali całego kraju nieznacznie droższe są mieszkania używane, przy czym różnica to zaledwie około 100 zł. Za mieszkania z rynku pierwotnego oferenci w WGN chcą średnio 3660 zł, za mieszkania z drugiej ręki 3770.

Często można jednak natrafić na oferty, które pokazują, że starsze mieszkania są wyceniane nieznacznie wyżej od nowych. Dlaczego tak się dzieje? Odpowiedź może być podobna, jak w przypadku kamienic: częściej są one bowiem usytuowane w atrakcyjnych, centralnych lokalizacjach, niedostępnych dla deweloperów. Z drugiej strony trzeba brać pod uwagę fakt, że do mieszkania nowego w stanie deweloperskim będzie trzeba jeszcze dopłacić, choćby na wykończenie, które często sięgają około 10 proc. wartości nabytej nieruchomości.

Marcin Mometa
Dział Analiz WGM

Translate »