Rekordowa popularność programu „MdM” w I kwartale 2015

Do końca marca wykorzystano już ok. 1/3 środków przewidzianych na dofinansowanie w ramach programu „Mieszkanie dla Młodych” w 2015 roku. To dwa razy więcej niż w roku poprzednim w analogicznym okresie.

Według informacji Baku Gospodarstwa Krajowego, instytucji udzielającej wsparcie w ramach „MdM”, na dzień 31 marca 2015 r. wykorzystano ok. 220 mln zł, czyli ponad 30% środków. Liczba ta uwzględnia łączną kwotę zarejestrowanych wniosków z terminem wypłaty dofinansowania w 2015 r. W sumie, do końca roku rozdysponowane zostanie 715 milionów złotych.

Dla porównania, w analogicznym okresie 2014 roku wolumen zarejestrowanych wniosków był dwa razy mniejszy i wyniósł niecałe 15% ówczesnego limitu. W okresie od stycznia do marca br. dwukrotnie wzrosła również zarezerwowana kwota na podstawie faktycznie przyznanych kredytów i zawartych umów kredytowych (wpis do ewidencji nabywców). W pierwszym kwartale 2014 roku liczba ta nie przekraczała 10%, a w 2015 roku było to ponad 25 proc.

– Rosnąca popularność „MdM” to efekt wielu czynników, w tym między innymi atrakcyjnych warunków kredytowania – ocenia Katarzyna Hojda z firmy Budrem Euro Incest. – Utrzymujące się na rekordowo niskim poziomie stopy procentowe spowodowały, że młodzi ludzi chętniej biorą kredyty i decydują się na zakup mieszkania.

Rosnąca popularność „MdM” to także szansa na utrzymanie dobrej passy na rynku mieszkaniowym. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w I kwartale 2015 r. padł rekord pod względem liczby inwestycji, na które wydano pozwolenia. W ciągu trzech pierwszych miesięcy pozwolenia na budowę otrzymało ponad 38 tys. lokali, czyli o 13,3% więcej niż w analogicznym okresie 2014 roku.

Stymulatorem wzrostu może być rosnący z roku na rok limit dofinansowania w ramach programu „MdM”. Zgodnie z ustawą, w 2016 roku na wsparcie młodych ludzi w zakupie pierwszego mieszkania będzie przeznaczone 730 mln zł, w 2017 roku – 746 mln zł, a w 2018 aż 762 mln zł.

Patrycja Grzybowska

fot. materiały prasowe

Translate »