Suburbanizacja, gentryfikacja czy mixed use?

Dziś wybór mieszkania to kwestia nie tylko preferencji czy wygody, ale i świadomości trendów, jakimi rządzi się świat nieruchomości.

Suburbanizacja

Wyniki badań i analiz statystycznych sprzed kilku lat wskazywały jednoznacznie na wyludnianie się  centrów polskich miast, zaś przedmieścia (po angielsku: suburb) oraz wsie i miasta sąsiadujące z metropoliami, stawały się miejscem, w którym nabywcy indywidualni poszukiwali domu lub apartamentu. Pokazał to dobitnie spis powszechny przeprowadzony przez Główny Urząd Statystyczny w 2011 roku. W 2002 roku na wsi mieszkało 38,2 procent Polaków, a w 2011 już 40,6, proc. Polaków. Pogoń Polaków za spokojem i marzenia o zielonych przedmieściach ma też drugą, gorzką stronę. Mieszkanie z dala od miasta ma dużo wad – przede wszystkim są to długie dojazdy. Godziny spędzone w samochodzie albo w środkach komunikacji miejskiej powodują, że tracimy nie tylko czas, ale i pieniądze przeznaczane na benzynę bądź bilet na podmiejską komunikację. Mieszkanie z dala od centrum to również ograniczony dostęp do miejskiej infrastruktury, szkół, przedszkoli, przychodni oraz rozrywek kulturalnych i sportowych. Na problemy związane z poszerzaniem przedmieść zwracają także uwagę urbaniści – niekontrolowany rozrost terenów podmiejskich skutkuje ogromnymi wydatkami na infrastrukturę publiczną, poluzowaniu więzi społecznych, a także zwiększeniu zanieczyszczenia środowiska. Wszystkie te czynniki sprawiają, że boom na mieszkania na suburbiach powoli przemija.

Gentryfikacja

Gentryfikacja to proces przywracania centrom miast blasku, w wyniku działań prowadzonych przez władze samorządowe lub prywatnych inwestorów, które zmierzają do poprawy warunków życia na tym terenie. Dzięki rewitalizacji na poziomie architektonicznym oraz promowaniu powstawania tam instytucji kultury i zachęcania firm do otwierania biur, obraz tych miejsc zmienia się diametralnie. Miejsca te stają się modne, młodzi ludzie chętnie tam bywają, wprowadzają się nowi mieszkańcy i ceny nieruchomości rosną. Ciekawym przykładem zjawiska gentryfikacji jest choćby warszawska Praga, krakowski Kazimierz czy też nowoczesna, ale zaprojektowana z poszanowaniem istniejącej architektury, gdyńska inwestycja Silver House, wybudowana przez Invest Komfort. Inne przedsięwzięcie dewelopera – Nowa Lastadia w 2006 roku rozpoczęła proces przemiany części starego i zaniedbanego przedmieścia Gdańska, także wpisując się w proces gentryfikacji. Obserwacja podobnych procesów w danym mieście może pozwolić na dobre ulokowanie kapitału i duży zwrot z inwestycji w nieruchomość. Mieszkanie w centrum miasta ma wiele zalet: infrastruktura taka jak szkoły, przedszkola i opieka zdrowotna jest na wyciągnięcie ręki, zaś duży wybór rozrywek oraz łatwy dostęp do centrów handlowych, pozwala bez problemu zaspokoić podstawowe potrzeby. To wszystko powoduje, że oszczędzamy cenny czas.

Mixed use

To oferta, która godzi oba światy, czyli tak zwane miasto w mieście. To również powrót do źródeł ludzkiego osadnictwa i mieszkania w miejscach, które łączą w sobie wiele funkcji: mieszkanie, odpoczynek, rozrywkę i miejsce pracy. Dziś nieopodal centrów miast, a nawet w samym centrum, powstają nowoczesne wielofunkcyjne osiedla, które dzięki lokalom usługowym i bliskości infrastruktury miejskiej stanowią niemal samowystarczalne pod wieloma względami przestrzenie. Komfort mieszkania zapewnia również zieleń wchodząca w skład osiedla, place zabaw, czasem nawet korty do gry w tenisa i boiska do koszykówki. Dobrym przykładem są realizacje Invest Komfortu- trójmiejskiego dewelopera, które wpisują się właśnie w ten trend. Inwestycje takie jak  Nowe Orłowo, Nadmorski Dwór, Nadmorze czy Aquarius to idealne rozwiązanie zarówno dla tych, którzy cenią sobie bliskość miasta i związane z tym wygody, jak i przyrodę – w postaci trójmiejskich plaż i atrakcyjnej architektury zielonej na osiedlach. Deweloper posiada także ofertę dla osób poszukujących luksusowych apartamentów w ścisłych centrach miast. Przykładami są gdyńskie Sea Towers i gdański Brabank.  To propozycja dla najbardziej wymagających klientów, którzy lubią być w centrum wydarzeń, ale zależy im także na komforcie i estetycznym, a przy tym nietuzinkowym, otoczeniu. Nie bez znaczenia są także konteksty tych inwestycji – zostały one wpisane w historię i klimat danego miejsca.

W świecie nieruchomości nie ma uniwersalnych rozwiązań. Dlatego zastanawiając się nad zakupem mieszkania lub domu warto, poza utartym wyborem miasto czy przedmieścia, rozważyć także opcję, która zawiera w sobie wiele pozytywnych stron obu miejsc i postawić na inwestycje mixed use i cieszyć się z bliskości centrum jednocześnie rozkoszując się enklawą zielonego spokoju, jaka jest wpisana w architekturę tych miejsc.

fot. materiały prasowe

Translate »