Zwiększony popyt na rynku nieruchomości – ceny materiałów budowlanych przystępne

Szczyt sezonu budowlanego, mimo poprawy koniunktury na rynku mieszkaniowym, nie przyniósł dużych wzrostów cen materiałów budowlanych. Za to rosną ceny za robociznę. Firmy budowlane odczuwają wzrost zleceń i braki kadrowe co stwarza presję na podwyższanie stawek. Co więcej, nawet po sezonie ceny robocizny mogą utrzymywać się na wysokim poziomie.

Większość materiałów budowlanych w sierpniu staniała, natomiast wzrosły ceny dotyczące niektórych materiałów budowlanych dla nieruchomości w zakresie wykończeń.
Tak więc – jak podaje Grupa PSB – w sierpniu, w porównaniu do poprzedniego miesiąca, wzrosły ceny farb, lakierów i tapet (o blisko 6 %). Pozostałe wzrosty dotyczą cen narzędzi i sprzętu budowlanego (+0,6%), izolacji termicznych (+0,5%) i wodochronnych (+0,2%). Spadły natomiast ceny silikatów (-1,1%), pokryć i folii dachowych, rynien (-1%), chemii budowlanej (-0,8%), gazobetonów (-0,7%), suchej zabudowy (-0,6%) i mat. ściennych ceramicznych (-0,2%). W pozostałych grupach ceny nie zmieniły się.

W kategorii „inne”, jśli chodzi o nieruchomości, oprócz wzrostów cen farb, lakierów, tapet, spadły ceny instalacji i techniki grzewczej, kanalizacji, odwodnień, wentylacji (-0,7%) oraz cementu, wapna (-0,6%). Nie zmieniły się ceny płytek ceramicznych, wyposażenia łazienek i kuchni, wyrobów stalowych, kostki brukowej oraz bram, ogrodzeń.

m (97)

Jeśli chodzi o robociznę dla nieruchomości – tutaj sytuacja jest nieco inna. Jak wynika z podsumowania kwartału lipiec – wrzesień 2014 przez portal wielkie budowanie.pl branża odczuwa wyraźną poprawę koniunktury, natomiast z powodu braków kadrowych musi podwyższać stawki. W ciąg trzech miesięcy od lipca do końca września 2014 ceny robocizny dla nieruchomości wzrosły o 5,4 proc. – czyli o 0,7 proc. więcej, niż rok wcześniej. Najbardziej podrożały usługi budowlane (ponad 6 proc.) a prace wykończeniowe dla nieruchomości zdrożały o 3,5 proc.

Eksperci rynku podkreślają, że po dwóch latach spadku liczby firm operujących na rynku występują poważne braki kadrowe, przy nagle rosnącej liczbie zamówień. Firm jest mało, a na dodatek brakuje wykwalifikowanych pracowników fizycznych. Rosnąca liczba inwestycji publicznych we wrześniu tylko nakręcała spirale wzrostu cen. Najdroższa robocizna dla nieruchomości jest obecnie w województwach: małopolskim i mazowieckim. Najniższe ceny prac budowlanych dla nieruchomości spotkamy w województwie podkarpackim, lubuskim, opolskim, świętokrzyskim i podlaskim.

W segmencie usług wykończeniowych ceny dla nieruchomości we wrześniu wzrosły o około 1 proc. Szczególne wzrosty dotyczą usług związanych z glazurą i parkietami. To one w tej grupie decydowały o obecnym koszcie remontów nieruchomości. Jak tłumaczą autorzy zestawienia – usługi parkieciarskie należą do niszy wykończeniowej i być może to był powód w którym trudniej było o firmy tego typu. Usługi glazurnicze należą do ekskluzywnych prac. Ich ceny osiągnęły średnio w Polsce stawkę niemal 50 zł netto/ m2 i jest to najwyższa wartość w ostatnich 5 latach. Standardowe ceny występowały na usługi malarsko-szpachlarskie (malowanie – 8 zł za metr, gładź – 15 zł), montaż G-k czy położenie paneli podłogowych tutaj ceny były nawet nieznacznie niższe niż rok temu (39 zł/ m kw).

Wzrosły natomiast ceny białego montażu (średnio 81 zł – montaż WC), ale od dwóch tygodni panuje stabilizacja cen w tym obszarze.

Dobra informacja dla nieruchomości jest taka, że od października w segmencie wykończeniowym ceny mogą nieco spadać, natomiast niewykluczone że stawki za pozostałe prace budowlane dla rynku nieruchomości utrzymają się na wysokim poziomie nawet do końca roku.

Marcin Moneta

Dział Analiz WGN

Translate »