Arie Koren o polskim rynku nieruchomości

Co w ciągu najbliższego roku może zaważyć na kondycji rynku nieruchomości w Polsce?

Arie Koren kadr Arie Koren: – Przede wszystkim będą to zmiany w systemie emerytalnym. Skutkiem reformy OFE muszą i będą znaczne odpływy środków finansowych z warszawskiej giełdy. A to oznacza, iż inwestorzy na rynku kapitałowym będą mniej zarabiać. Wyjściem z tej sytuacji dla wielu znów będzie rynek nieruchomości. Mieszkania, oprócz tego, że w chwili obecnej mają bardzo korzystne ceny – rynek stabilizuje się i trend ten może potrwać nawet do 2015 roku – są niewątpliwie korzystną lokatą kapitału na przestrzeni długofalowej. Przede wszystkim luksusowe apartamenty mogą stać się dla wielu doskonałą lokatą kapitału.

Wspomniał Pan o luksusowych apartamentach. Jak wygląda zainteresowanie na polskim rynku tego typu lokalami?

– Apartamenty budowane w najwyższym standardzie cieszą się ogromną popularnością inwestorów. To zresztą zjawisko znane z rynków zachodnioeuropejskich, gdzie tego typu produkty funkcjonują już od dziesięcioleci. Także w Polsce zainteresowanie tego typu inwestycjami nie słabnie, a kupujących nie odstraszają relatywnie wysokie ceny metra kwadratowego.

Czy tego typu lokalizacja kapitału nie jest jednak ryzykowna w dobie kryzysu? Ceny mogą spaść, a zwrot z inwestycji może stać się fikcją.

– Ceny apartamentów w innych stolicach europejskich, mimo kryzysu nie spadały i cały czas cieszą się ogromnym popytem wśród tamtejszych inwestorów. Natomiast lokowanie zasobów w produkty o ograniczonej podaży jest doskonałą formą dywersyfikacji ryzyka w sytuacji kryzysu. Należy zwrócić uwagę na fakt, że wartość luksusowych apartamentów będzie wzrastała ze względu na ograniczoną podaż gruntów budowlanych w najbardziej poszukiwanych lokalizacjach śródmiejskich. Takie nieruchomości ze względu na unikatową lokalizację, wysoki standard i niewielką podaż, utrzymują nawet w kryzysie wysokie ceny, także na rynku wtórnym. A w boomie ich ceny będą maksymalnie wzrastały.

Co skłoniło OKAM Capital do postawienia właśnie na segment nieruchomości o podwyższonym standardzie?

– Podejmując się realizacji inwestycji zakładaliśmy, że będą to inwestycje, których wartość będzie systematycznie wzrastać. Głównym ich atutem jest właśnie lokalizacja – nie budujemy na przedmieściach. W Warszawie i Katowicach stawiamy na dzielnice położone blisko śródmieść, łączące sąsiedztwo centrów biznesowych, kulturalnych, turystycznych i rekreacyjnych. Inwestujemy w unikalność, a projekty charakteryzują się wysokim standardem wykonania.

Dziękuję za rozmowę.

Arie Koren, CEO OKAM Capital:

Dyrektor Generalny dwóch zrealizowanych projektów w Warszawie: „M2” – apartamentowiec z 270 luksusowymi apartamentami przy ul. Słomińskiego oraz „Wiślane Ogrody” – 334 apartamenty przy ul. Gwiaździstej. Współinwestor apartamentowca przy ul. Górskiego w Warszawie, inwestycji „Konstancin Residence” w podwarszawskim Konstancinie oraz „Arlet House” przy ul. Grójeckiej w Warszawie. W swoim dorobku zawodowym posiada również wiele prestiżowych inwestycji na terenie Izraela.

 

 

 

Translate »