Restauracja Forty – klimatyczne miejsce na mapie Warszawy

19.12.2019 Warszawa, n/z Tomek Rygalik projektant, designer fot. Piotr Waniorek/zelaznastudio.pl

Grupa White Stone połączyła siły z dwukrotnymi zdobywcami tytułu Bib Gourmand przyznawanego przez inspektorów Michelin – znanymi z sukcesu lokalu Ale Wino! restauratorami Katarzyną Błońską i Tomaszem Czudowskim. Na ponad 270 mkw. odrestaurowanego budynku z czerwonej cegły, w którego podziemiach mieści się Galeria Fotografii, wspólnie otworzyli restaurację Forty – miejsce, gdzie wyśmienita kuchnia łączy się z niepowtarzalnym designem, a biznes z kulturą i sztuką.

Już sama nazwa restauracji nawiązuje do miejsca, w którym się znalazła. Fort Mokotów, w którego sercu zlokalizowano nowy koncept gastronomiczny to systematycznie rewitalizowany obiekt, który w swojej bogatej historii pełnił już rolę zakładów radiowych czy wojskowych składów broni.

Katarzyna Szymborska, Członek Zarządu grupy White Stone: – Restauracja Forty mieści się w najbardziej charakterystycznym budynku Fortu Mokotów, do którego mamy szczególny sentyment – jego rewitalizacja była czasochłonnym procesem, ale efekt jest naprawdę piękny. Dlatego szukaliśmy partnera, który tchnie w to miejsce nowego ducha, jednocześnie w pełni szanując jego historię, widoczną w ceglanych murach i betonowych posadzkach, a także podkreślając jego niepowtarzalną integralność z naturą. Udało nam się znaleźć restauratorów z niebywałą pasją, którzy nadali konceptowi kształt, ubrali go w piękne designerskie formy i zaproponowali kuchnię na najwyższym, światowym poziomie.

Tomasz Czudowski, pomysłodawca i współwłaściciel restauracji Forty: – Bardzo długo zastanawialiśmy się nad idealnym miejscem pod nasz kolejny projekt kulinarny, bo zależało nam, by było wyjątkowe i zarazem nieoczywiste. W Forcie Mokotów znaleźliśmy zabytkową architekturę, otoczoną magicznym ogrodem i bujną zielenią. Ingerencja w zabytkowe zabudowania została ograniczona tu do minimum, na każdym kroku widać dbałość o historię – niewiele jest takich miejsc w stolicy. Chcemy tę naturalność i organiczność przenieść również do wnętrza i do kuchni – sprawić, by przenikały się wzajemnie i razem tworzyły niepowtarzalny klimat.

Za kompleksowy projekt wnętrza, w tym unikatowego, okrągłego baru, wyjątkowych mebli i oświetlenia odpowiada uznana pracownia Tomka i Gosi Rygalików – Studio Rygalik. Koncepcja opiera się na użyciu naturalnych, niemal surowych, pięknie niedoskonałych i szlachetnie starzejących się materiałów w połączeniu ze współczesnym wzornictwem. Zachowano charakterystyczne elementy architektury, takie jak czerwona cegła i podłoga w szachownicę, noszące ślady zużycia, a jednocześnie nadające niepowtarzalny klimat wnętrzu. Wyposażenie – od mebli po ceramikę – to w ogromnej mierze ręczna praca twórców i rzemieślników z Polski, w części skupionych także wokół polskiej, działającej międzynarodowo, marki TRE Product. Surowiec do produkcji drewnianych blatów i stołów został uzyskany z rozbiórki starych, zniszczonych stodół na południu Polski. Szklane elementy, w tym imponująca instalacja nad „stołem szefa”, powstały w jednej z najstarszych europejskich hut szkła, wykonali ją doświadczeni hutnicy – Jakub Kwarciński i Peter Glosik. System oświetleniowy, który ma swoją premierę we wnętrzach restauracji Forty, został zaprojektowany przez Tomka Rygalika dla polskiej marki Chors i wykorzystuje elementy z litego szkła wykonane przy współpracy ze znaną, polską projektantką Agnieszką Bar. A to wciąż tylko niektóre z autorskich dzieł polskich projektantów.

Tomek Rygalik, projektant wnętrza restauracji Forty: – Nadrzędna idea wnętrza to spotkanie w swojej najbardziej naturalnej, pierwotnej formie, wyrażona motywem kręgu pojawiającym się zarówno w meblowym wyposażeniu, jak i centralnie ulokowanym barze na planie koła, stołach z obrotowym blatem, czy tajemniczym kręgu stworzonym do spotkań w strefie wejścia, a także w majestatycznym oświetleniu. Wisienką na torcie jest specjalnie zaprojektowany, organiczny w formie wysoki stół wykonany z masywu drewna, zwieńczony unikalną rzeźbiarską instalacją z dmuchanego szkła zainspirowaną ideą toastu. Szlachetność naturalnych materiałów z duszą takich jak drewno, cegła, metal, ceramika i szkło łączy się w harmonijną ponadczasową całość.

fot. materiały prasowe

Translate »