Aktywne zarządzanie nieruchomością

Deska rozdzielcza w samochodzie informuje kierowcę o parametrach i stanie pojazdu. Prędkość, obroty silnika, zużycie paliwa, przejechany dystans są na bieżąco monitorowane. Wszystko to przed oczami kierowcy, który jeżeli coś jest nie w porządku, może natychmiast zareagować. A gdyby tak

… przenieść to rozwiązanie do nowoczesnych biurowców i zacząć monitorować je w czasie rzeczywistym? Teraz to możliwe dzięki nowej usłudze GreenFM, stworzonej i wprowadzonej na rynek polski przez firmę Go4Energy.

GreenFM to nowatorski system, pozwalający na automatyzację zbierania i analizowania danych o zużyciu mediów w budynku, bez względu na zastosowany system BMS (protokół komunikacyjny). Na podstawie uzyskanych danych tworzy się raporty miesięczne, w których prezentowane jest zużycie w każdym, kolejnym dniu, z rozbiciem na poszczególne instalacje. Pozwala to szybko wykrywać błędy w działaniu systemów w danym budynku. Raporty prezentują zarówno zużycia mediów, jak i oszczędności, wynikające z zastosowanych, zielonych rozwiązań, takich jak: fotowoltaika, freecooling, odzysk wody szarej i deszczowej. W podsumowaniu znajdują się uwagi, wskazujące problemy w działaniu instalacji i urządzeń oraz wskazówki, co należałoby usprawnić.

Informacje te w pełnej formie trafiają wyłącznie do zleceniodawcy, np. właściciela budynku. Dodatkowo przygotowana została specjalna aplikacja Dashboardingu, przedstawiająca w sposób przejrzysty i przyjazny dla użytkownika kluczowe dane o bieżącym stanie budynku. Dzięki stałej analizie danych Panel zarządcy umożliwia aktywne zarządzanie nieruchomością z dowolnego miejsca na świecie. Z kolei w panelu najemcy szybko można dokonać porównania w stosunku do pozostałych najemców lub do analogicznego miesiąca rok wcześniej. Łatwy w odczycie interfejs dostosowany jest do wyświetlania na urządzeniach mobilnych.

Dashboarding umożliwia też prezentowanie wybranych parametrów budynku na ekranie w holu wejściowym, co pozwala wszystkim użytkownikom wejść w pewnego rodzaju interakcje i lepiej zrozumieć swoje środowisko pracy.

– Platforma powstała, by uprościć proces informowania właścicieli, zarządców i najemców o stanie ich budynku. Użytkownicy Dashboardingu, łącząc się z Internetem, mogą w każdej chwili sprawdzić, jak wygląda sytuacja zużycia mediów oraz porównać ją z wynikami z poprzedniego miesiąca. Dla pełniejszego obrazu tego, co się dzieje w budynku, nasz zespół przygotowuje comiesięczne raporty, zawierające wnioski z eksploatacji i rekomendacje, dotyczące optymalnego użytkowania.- mówi Tomasz Augustyniak, z firmy Go4Energy.

Kluczowe korzyści dla najemców i właścicieli budynków korzystających z platformy to:

  • łatwy i szybki dostęp do informacji, dotyczących zużycia mediów w budynku
  • możliwość precyzyjnego dopasowania systemów i urządzeń do rzeczywistych warunków eksploatacji, na podstawie danych z analizy GreenFM
  • stała kontrola funkcjonowania systemów w budynkach, pozwalająca na wykrycie nieprawidłowości w ich działaniu oraz umożliwiająca optymalizację zużycia energii
  • możliwość prezentowania zgromadzonych informacji z BMS i oszczędności z odnawialnych źródeł na monitorach, np. w recepcji w budynku

-Jesteśmy przekonani, że zobrazowanie jak funkcjonuje budynek i w jaki sposób możemy na niego wpływać, otwiera nowe możliwości dla efektywniejszego nim zarządzania i w konsekwencji oszczędzania. – mówi Robert Iliński, GreenFM Project Manager w Go4Energy.

GreenFM jest dedykowany właścicielom i zarządcom funkcjonujących budynków, by mogli na bieżąco analizować pracę budynku i szybko reagować na pojawiające się usterki. Na chwilę obecną z usługi GreenFM i aplikacji Dashboardingu korzysta deweloper Skanska Property Poland, zbierając dane o zużyciu mediów we wszystkich zrealizowanych przez siebie inwestycjach komercyjnych.

fot. archiwum

Translate »