Centra usług wynajmują biura poza Warszawą

2013 rok był kolejnym okresem wzrostu centrów usług w Polsce i umacniania się ich pozycji, jako jednego z głównych stymulatorów rozwoju rynku nowoczesnych obiektów biurowych w kraju. Międzynarodowe firmy z sektora nowoczesnych usług dla biznesu wynajęły w Polsce w ubiegłym roku łącznie ponad 220 000 mkw. powierzchni biurowej.

A.Młyniec JLL_kadrAnna Młyniec z JLL komentuje: – Z analiz JLL wynika, że firmy z sektora nowoczesnych usług dla biznesu wynajęły w 2013 roku poza Warszawą ok. 200 000 mkw. biur, co stanowi ok. 50% całkowitego popytu zarejestrowanego poza stolicą. W całej Polsce popyt ze strony tego segmentu gospodarki sięgnął 20%.

Z szacunków JLL wynika, że międzynarodowe firmy z sektora nowoczesnych usług dla biznesu działające w Polsce zajmują ok. 1 200 000 mkw. powierzchni biurowej.

Dynamiczny rozwój sektora nowoczesnych usług dla biznesu w Polsce

W ciągu ostatnich kilku lat Polska osiągnęła pozycję lidera pod względem wielkości zatrudnienia w sektorze nowoczesnych usług biznesowych w Europie Środkowo-Wschodniej i stała się jedną z kluczowych na świecie lokalizacji pod projekty tego typu.

Jacek Levernes, Prezes ABSL i Członek Zarządu HP Europa, komentuje: – W zagranicznych centrach nowoczesnych usług dla biznesu w Polsce pracuje już ponad 120 000 pracowników. Zatrudnienie wzrosło w skali roku o 20%, co oznacza, że spełnił się najbardziej optymistyczny z zapowiadanych przez ABSL wariantów.

Sektor nowoczesnych usług dla biznesu utrzymuje tym samym pozycję najdynamiczniej rozwijającej się gałęzi polskiej gospodarki. Tendencja wzrostowa ma się utrzymać. Z prognoz ABSL wynika, że najbliższych latach tego typu jednostki będą generować 15 000 -20 000 nowych miejsc pracy rocznie, co w 2016 r. może dać liczbę nawet 150 000 zatrudnionych. By zaspokoić rosnące potrzeby rekrutacyjne firmy outsourcingowe rozglądają się za nowymi ośrodkami na mapie Polski, które są w stanie zapewnić im szeroki dostęp do specjalistów. Stąd centra usług stają się głównym motorem napędowym popytu na powierzchnie biurowe nie tylko na największych rynkach poza Warszawą (Kraków, Wrocław, Poznań, Katowice, Trójmiasto, Łódź, Lublin czy Szczecin), lecz również w mniejszych ośrodkach miejskich.

Usługi dla biznesu motorem rozwoju rynków biurowych poza Warszawą

Przykładowe umowy najmu podpisane w 2013 roku przez firmy z sektora nowoczesnych usług dla biznesu na rynkach biurowych poza Warszawą, to m.in. IBM Global Services Delivery Centre Polska (łącznie ok. 12 000 mkw., Katowice), Lufthansa Airline Accounting Center (8 500 mkw., Kraków), ING Services Polska (łącznie ok. 7 300 mkw., Katowice) czy Cisco (7 000 mkw., Kraków).

M.Polkowski JLL kadr

Mateusz Polkowski z JLL, dodaje: – Firmy z sektora nowoczesnych usług dla biznesu już od kilku lat – praktycznie od początku dynamicznego rozwoju tej branży w Polsce – pozostają głównymi najemcami nowych inwestycji biurowych poza Warszawą. Umowy podpisywane przez tego typu jednostki cechuje zwykle bardzo duży wolumen obieranej powierzchni, porównywalny do metrażu, na jaki decydują się największe firmy finansowe czy telekomunikacyjne. Zaczęło się od przełomowych transakcji – umów najmu podpisanych przez m.in. HP i Credit Suisse we Wrocławiu, Shell, State Street w Krakowie czy Infosys w Łodzi kilka lat temu. To właśnie te transakcje sprawiły, że sektor nowoczesnych usług dla biznesu zaczął być postrzegany jako strategiczny najemca biur poza stolicą. Dziś firmy z tej branży zajmują już ok. 50% ogólnych zasobów biurowych w Krakowie, 36% w Łodzi oraz 35% we Wrocławiu.

(fot. materiały prasowe)

Translate »