Cordia podsumowuje pierwszą emisję obligacji w Polsce

Po przejęciu Polnordu i ekspansji do Trójmiasta, węgierski deweloper Cordia wyemitował swoje pierwsze obligacje na rynku Catalyst. 68,8 mln zł pozyskanych w ramach emisji firma przeznaczy na przyspieszenie rozwoju działalności nad Wisłą.

Emisja papierów Cordii Polska miała charakter niepubliczny. W jej ramach deweloper uplasował 68,8 tys. trzyletnich obligacji o zmiennym oprocentowaniu. Ich łączna wartość to 68,8 mln zł.

– Jesteśmy bardzo zadowoleni z debiutu. Jeszcze w zeszłym miesiącu Cordia pozostawała nieznaną marką na rynkach finansowych, dziś jest już inaczej. Dopiero budujemy track record, więc gwarantem naszej emisji była spółka-matka, ale docelowo chcemy finansować swoją działalność w Polsce w oparciu o lokalny kapitał. Jesteśmy na dobrej drodze do osiągnięcia tego celu – mówi Péter Bódis, członek zarządu i dyrektor finansowy Cordia International i wiceprezes Cordia Polska.

Emisja obligacji w Polsce ma związek z długofalową strategią Grupy Cordia, w której Polska jako rynek zajmuje kluczowe miejsce. Już teraz blisko połowa mieszkań całej Grupy sprzedaje się właśnie nad Wisłą i ten poziom Cordia planuje utrzymać. Dodatkowo, po przejęciu Polnordu w ubiegłym roku, firma dysponuje pokaźnym bankiem ziemi, który w połączeniu z pozyskanymi właśnie środkami na rozwój pozwoli jej na znaczne zwiększenie skali działalności w Polsce.

– Nawiązaliśmy relacje z inwestorami, pozyskaliśmy środki na rozwój, ale to dopiero początek. Chcemy skonsolidować wszystkie polskie projekty pod dachem Cordia Polska i podwyższyć kapitał własny do 400-500 mln zł. Mamy też inne plany i przygotowujemy się na dalszy intensywny rozwój – dodaje Péter Bódis.

W marcu tego roku do zarządu Cordii w Polsce dołączyły dwie osoby: Tomasz Łapiński i Péter Bódis, dyrektor finansowy Grupy Cordia. Tomasz Łapiński wrócił do Cordii na stanowisko dyrektora ds. rozwoju, natomiast dyrektorem zarządzającym spółki pozostaje Michał Melaniuk.  

Warto dodać, że tylko w ciągu ostatniego roku Cordia Polska podwoiła liczbę zatrudnionych pracowników i rozpoczęła działalność w nowych lokalizacjach – Trójmieście, gdzie obecnie realizuje już dwa projekty, oraz w Poznaniu, w którym aktualnie przygotowuje koncepcję rewitalizacji terenu po byłej fabryce Zakładu Przemysłu Odzieżowego Modena. Spółka została też wyłącznym akcjonariuszem Polnord SA, polskiego dewelopera, który ma do dyspozycji największy w kraju bank ziemi.

Cordia jest silną i dobrze znaną marką obecną w średnim i średnio-wysokim sektorze rynku sprzedaży na Węgrzech, w Polsce i Rumunii, realizuje także dwa projekty pilotażowe w Hiszpanii. W 2020 r. kupiła brytyjską firmę deweloperską Blackswan Property, a także 15,9% udziałów w Argo Properties NV, duńskiej firmie aktywnej na rynkach mieszkaniowym i rewitalizacji miast w Niemczech. Na polskim rynku została właścicielem spółki deweloperskiej Polnord.

fot. materiały prasowe

Translate »