Duże przejęcie i nowy lider na rynku deweloperskim w Trójmieście

Gdyński deweloper Moderna Holding, operujący w segmencie premium, podpisał umowę nabycia 100 proc. akcji spółki Kokoszki S.A. Akwizycja jest realizacją strategii dynamicznego rozwoju Moderny, który obejmuje m.in. zwiększenie komplementarności jej usług oraz umocnienie na pozycji lidera na trójmiejskim rynku deweloperskim.

Zakup został sfinansowany ze środków własnych Moderny, spółka nie ujawnia jednak wartości inwestycji. Po transakcji w jej portfelu jest 150 tys. m kw. PUM (powierzchnia użytkowa mieszkań), co stawia Modernę na pozycji lidera rynku w Trójmieście. Do tej pory spółka realizowała prestiżowe inwestycje w segmencie budynków wielorodzinnych i biurowych na rynku trójmiejskim oraz w Warszawie, a nabycie całości udziałów Kokoszek jest rozszerzeniem portfolio o komplementarny segment inwestycji budowlanych.

Moderna i Kokoszki będą funkcjonowały jako dwa odrębne podmioty pod parasolem Moderny Holding ze wspólnym, jednoosobowym zarządem. Funkcję Prezesa Zarządu objął Adam Małaczek.

W kontekście dynamicznie rozwijającego się rynku deweloperskiego, Prezes Małaczek zapowiada intensywny rozwój obydwu marek i prace nad budowaniem synergii w kluczowych obszarach działalności. – Obydwie spółki mają podobną strukturę organizacyjną i operują w tym samym segmencie budynków wielorodzinnych i biurowych, różniących się założeniami co do grupy odbiorców. W pierwszym etapie integracji, który potrwa do końca tego roku, skupimy się na działaniach optymalizujących procesy wewnętrzne oraz szukaniu synergii potencjałów, zespołów i zasobów. Zyskaliśmy ogromny potencjał do zwiększenia stabilizacji i płynności realizacji inwestycji, co w świetle skomplikowanych przepisów administracyjno – cywilnych pozwoli na elastyczne zarządzanie procesem i daje nam dużą przewagę nad konkurencją. Finalnie największą korzyść zyskają zatem nabywcy mieszkań i apartamentów – podkreśla Prezes Adam Małaczek. 

Firma będzie dążyć do zachowania najwyższej jakości standardów oraz większego dopasowania do potrzeb Klientów. Uzupełnienie nowoczesnej marki premium z duchem gdyńskiego modernizmu o opartą na 50-letniej tradycji markę Kokoszki otwiera przed spółką nowe możliwości, z których skorzystają mieszkańcy Trójmiasta i Warszawy.

W portfolio Moderny znajdują się takie prestiżowe inwestycje jak BALTIQ PLAZA, Front Park, Oliwski Park i Oliwa 505, w Warszawie Złota Chmielna Apartments. W realizacji są kolejne nieruchomości w Gdyni, Gdańsku czy na warszawskim Powiślu i Pradze. Kluczowe inwestycje Kokoszek to chociażby osiedle Sadowa, Niepołomicka i Kokoszki Office.  PB Kokoszki to firma istniejąca na rynku od 1969 roku, posiadającego olbrzymi dorobek realizacji, wśród których są dziesiątki obiektów mieszkaniowych, specjalistycznych, użytkowych m.in. Opera i Filharmonię Bałtycką.

Moderna może się dzisiaj pochwalić bardzo zaawansowanym poziomem rozwoju, jednak jak przyznaje Prezes Zarządu, Adam Małaczek, zakup spółki Kokoszki to pierwszy, ale nie ostatni krok w kierunku umocnienia pozycji i rozszerzenia portfolio. – Branża deweloperska to kolejny segment na polskim rynku, w którym istotnym trendem będzie konsolidacja. Jednak żeby móc ten trend realizować, a nawet go kreować, potrzebne są  wiedza, ambicja i doświadczenie. Mam to szczęście kierować spółką, która te trzy elementy posiada i spaja je konkretną wizją. W planach mam kolejne zakupy, ale jeszcze za wcześnie, by mówić o szczegółach –  mówi Adam Małaczek. 

fot. archiwum