Ghelamco Poland przywraca do życia budynek Bellony

Ghelamco prowadzi właśnie prace związane z odrestaurowaniem dawnego budynku Domu Wydawniczego Bellona, który zostanie harmonijnie połączony z terenem placu Europejskiego w Warszawie. Wymieniono już wszystkie okna, a aktualnie przystąpiono do końcowych prac związanych z renowacją elewacji, by przywrócić w pełni jej walory użytkowe, estetyczne i artystyczne. W planach jest także remont wnętrz. Koszt dotychczasowych prac szacuje się na blisko 3 miliony złotych.

Bellona, położona u zbiegu ulic Towarowej i Grzybowskiej W Warszawie, została wybudowana w latach 1949-1958 dla Wojskowych Zakładów Graficznych. Budynek został częściowo wpisany do rejestru zabytków. Pod ochroną konserwatora znajdują się elementy architektury takie jak elewacja północna, południowa i zachodnia oraz hol parteru wraz z główną klatką schodową. Tylko te fragmenty zachowane zostały w oryginalnym stanie. Pozostałe części budynku uległy znacznym przekształceniom lub rozbiórce, w wyniku których utraciły szczególne wartości zabytkowe predysponujące do wpisania do rejestru zabytków.

Na paterze budynku powstaną lokale o funkcjach usługowych, a na piętrach utrzymane zostaną pomieszczenia biurowe. Cały budynek zostanie włączony w aranżację placu Europejskiego. Ukończenie prac związanych z renowacją Bellony planowane jest jeszcze w tym roku.

W Bellonie cały czas pracują najemcy, budynek jest w 100% wynajęty. Ghelamco nie ma żadnych planów inwestycyjnych związanych z budynkiem, pomimo że obecny plan zagospodarowania przestrzennego umożliwia dobudowanie do Bellony 140-metrowego wieżowca. Aktualnie Ghelamco koncentruje się na realizacji kolejnych projektów przy Rondzie Daszyńskiego.

fot. materiały prasowe

Translate »