Jak stworzyć wygodne miejsce pracy w domu – home office?

Praca w trybie home office to coraz częstsze zjawisko. Wielu z nas adaptuje więc domową przestrzeń na gabinet. Aby spełniał on swoją funkcję, powinien być urządzony w przemyślany sposób. Znaczenie ma zarówno wybór pomieszczenia, jak i jego aranżacja, która z jednej strony odpowiadać będzie indywidualnym, estetycznym preferencjom, a z drugiej – zapewni komfortowe warunki. Zanim więc zdecydujemy się na przeniesienie biura do domu poznajmy kilka istotnych wytycznych.

Razem czy osobno?

Definicja „gabinetu” jest szeroka. Dla jednych będzie to osobne pomieszczenie, odseparowane od reszty domu, dla innych wydzielony fragment pokoju, pełniącego jednocześnie funkcję salonu czy sypialni.

iwanska.pl_Homebook.pl-1

fot. iwanska.pl/homebook.pl

– Jeśli dysponujemy odpowiednią przestrzenią, gabinet warto zaaranżować w odrębnym pomieszczeniu. Zaprojektujemy go wówczas od podstaw, bez konieczności uwzględniania innych elementów wystroju, jak np. łóżko czy szafa z ubraniami. Taka aranżacja będzie nie tylko w widoczny sposób zaznaczała charakter pomieszczenia, ale i jednoznacznie oddzielała miejsce pracy od miejsca wypoczynku, to atut również z psychologicznego punktu widzenia – mówi ekspert z Homebook.pl.

Z uwagi na metraż mieszkania, zaaranżowanie osobnego pokoju na biuro nie zawsze jest jednak możliwe. Ekspert z Homebook.pl radzi: – Miejsce pracy, które znajduje się w pokoju, który dodatkowo ma inne przeznaczenie, musimy umiejętnie wkomponować w dominującą stylizację. Wybierzmy biurko w neutralnym kolorze lub blat, który może posłużyć jako stół w jadalni. Możemy rozważyć także wielofunkcyjne meble modułowe, które po zakończeniu pracy możemy złożyć, ponownie „odzyskując” cenną przestrzeń.

Formalnie czy casualowo?

Choć homeoffice daje nam dużą swobodę w urządzeniu idealnego miejsca pracy, warto zastanowić się nad wypracowaniem ogólnej koncepcji stylistycznej – ma być formalnie i oficjalnie, czy raczej nowocześnie i przytulnie?

ARCHITETTO_Homebook.pl-1

fot.  ARCHITETTO/ homebook.pl

– Kompromis między ponadczasową klasyką a nowatorską formą zapewni styl minimalistyczny. Modnym rozwiązaniem są też aranże industrialne. Zestawiając materiały takie jak drewno, szkło czy metal lub beton i cegłę, możemy stworzyć oryginalne, a przy tym stylowe biuro – wskazuje ekspert z Homebook.pl. Kluczowe znaczenie dla aranżacji funkcjonalnej, ale i efektownej stylizacji ma również charakter wykonywanej pracy. – Osoba pracująca koncepcyjnie potrzebować będzie wygodnego krzesła, biurka oraz półek i szafek do przechowywania materiałów, dokumentów i książek. Jeśli nasz zawód ma bardziej rzemieślniczy charakter, warto wyposażyć wnętrza w praktyczne pojemniki i organizery. W przypadku małego metrażu roboczy blat może być składany i chowany np. w zabudowie. Gdy domowy gabinet pełni jednocześnie funkcję siedziby firmy, w której goszczą klienci, niezbędny jest duży stół i wygodne krzesła. Efektownym uzupełnieniem będą też grafiki na ścianach oraz ciekawe oświetlenie. Fantazyjna lampa, kolorystyczne dodatki, a nawet nowoczesna fototapeta z pewnością nadadzą pomieszczeniu wyjątkowy i reprezentacyjny charakter.

Inwestować czy adaptować?

Home office możemy stworzyć nawet przy niewielkim nakładzie kosztów. Jeśli nie planujemy zaprojektować całego pokoju, a jedynie dostosować go do swoich wymogów zastanówmy się, które z dotychczasowych elementów wystroju doskonale zaadaptują się do „biurowej” roli.

razoo-architekci_Homebook.pl-1

fot. razoo-architekci/homebook.pl

Jak zauważa ekspert, przede wszystkim skupmy się na atutach pokoju. Pomyślmy, jak w pełni wykorzystać jego przestrzeń. Jeśli w pomieszczeniu znajduje się wnęka, przekształćmy ją w użyteczne archiwum na dokumenty. Gdy takiej możliwości nie ma, wystarczy kilka półek asymetrycznie zawieszonych na ścianie. Oryginalny efekt osiągniemy, jeśli będą one wyraźnie kontrastować kolorem. W tak prosty sposób stworzymy ciekawą stylizację, a jednocześnie uporządkowane miejsce pracy. Pamiętajmy, dodatki to sekret udanej aranżacji. Do zrealizowania udanego projektu wystarczy np. designerska lampa zapewniająca duży dostęp światła, czy ścienna tablica do zawieszania notatek lub ciekawy obraz. W myśl powiedzenia, by łączyć „przyjemne z pożytecznym”, odpowiednio urządzony domowy gabinet może sprzyjać bardziej twórczej i efektywnej pracy.

 

Translate »