Jak zabezpieczyć dom podczas wyjazdu?

Zbliżające się wakacyjne wyjazdy, oprócz radości z wypoczynku, budzą jednocześnie obawy: czy nasze mieszkanie lub dom będzie odpowiednio zabezpieczone podczas dłuższej nieobecności lokatorów? Jedni odpoczywają, drudzy nie próżnują. Na pozostawione bez opieki domy tylko czekają ci, którzy latem z urlopów raczej nie korzystają – złodzieje. By móc odpoczywać ze spokojną głową, warto więc zawczasu zadbać o odpowiedni poziom zabezpieczeń dla domu.

fotokomorka-faac

Do najpopularniejszych zabezpieczeń dostępnych na rynku należą m.in. systemy alarmowe, zbrojone drzwi wejściowe, atestowane zamki i blokady, a także rolety antywłamaniowe. Warto także przemyśleć zakup jednego z systemów symulujących obecność domowników albo zainwestować w najnowocześniejszą, sterowaną pilotem lub smartfonem, automatykę wjazdową. Budując dom, warto bowiem od początku postawić na solidną bramę wjazdową i garażową. Bramy sterowane elektrycznie są wyposażone w blokady i ryglują się automatycznie w przypadku próby włamania czy ewentualnej awarii prądu. Pracę ich skrzydeł kontrolować można za pomocą wygodnych w użyciu pilotów lub przycisków zaprogramowanych tak, by po ustalonym czasie automatycznie zamykały za nami wjazd. Zdalne sterowanie w ogóle jest jednym z najpraktyczniejszych i najnowocześniejszych rozwiązań. Przypomnijmy sobie, z jaką łatwością za pomocą pilota sterujemy urządzeniami RTV i pomyślmy, że w ten sam sposób możemy zadbać o bezpieczeństwo naszego domu. Na przykład wybierając odpowiedni system automatyki do bramy czy rolet, jednocześnie zapewniamy sobie komfort użytkowania i zabezpieczamy się przed nieproszonymi gośćmi.

fot-faac-pilot-fix4kanalowy

Jak w prosty i sprawdzony sposób podnieść bezpieczeństwo domu? Chociażby podpinając centralę sterującą pod zdalny system zarządzania domem, by mieć pod ręką wszystkie kluczowe instalacje i zasymulować własną obecność w domu. Odstraszać złodziei możemy np. poprzez automatyczne, regularne zapalanie i gaszenie świateł. Za pomocą automatyki można także zadbać o roślinność w ogrodzie i na czas wakacyjnej nieobecności ustawić samoczynne włączanie i wyłączanie zraszaczy ogrodowych. Obecnie na rynku dostępne są zarówno proste piloty sterowane jednym przyciskiem, jak i złożone, wielofunkcyjne urządzenia, którymi można sterować nie tylko bramą wjazdową i drzwiami do garażu, ale też światłami wokół domu, zraszaczami na trawniku czy całym systemem alarmowym.

– Najnowocześniejsze piloty sterowane są radiowo, z kodem zmiennym. Oznacza to, że sygnał każdorazowo losowany jest przez algorytm wykorzystujący biliony kombinacji. Dzięki temu raz użyty kod praktycznie już nigdy się nie powtarza, co uniemożliwia podrobienie sygnału naszego pilota przez potencjalnego włamywacza – wyjaśnia Sławomir Baran, ekspert z włoskiej firmy FAAC specjalizującej się w nowoczesnej automatyce dla domu.

faac-740

Nowoczesna automatyka umożliwia nam zdalne kontrolowanie domowych sprzętów na odległość, coraz częściej także z dowolnego punktu na ziemi, np. za pomocą smartfonu. Planując budowę lub modernizację domu i jego najbliższego otoczenia, warto pomyśleć nad rozwiązaniami automatycznymi i dodać swojemu domowi nieco „inteligencji”.

fot. materiały prasowe

Translate »