Jakie cechy powinien posiadać dobry pośrednik nieruchomości ?

Sprzedaż nieruchomości w dzisiejszych czasach nie jest sprawą tak prostą, jak mogłoby się wydawać. Czasami oferta długo nie znajduje kupca, czego powodem może być jej nieodpowiednia promocja, lub zły przedstawiciel. Podejmując współpracę z biurem nieruchomości należy zatem wybrać rzetelnego pośrednika, który zadba o to, aby nasza nieruchomość jak najszybciej znalazła nowego właściciela.

Wybór agencji nieruchomości

Podejmując decyzję o współpracy z biurem nieruchomości, a tym samym konkretnym pośrednikiem, aby zlecić sprzedaż nieruchomości powinniśmy sprawdzić, czy są to rzetelni przedstawiciele. Najłatwiej dokonać tego za sprawą Internetu. Na wielu forach możemy znaleźć opinie na temat poszczególnych biur nieruchomości. Jeśli wyłonimy spośród nich jedno, możemy przyjrzeć się jego pracownikom. W tym wypadku również możemy skorzystać z pomocy Internetu, jednak o wiele prostszym i efektywniejszym sposobem będzie odwiedzenie biura nieruchomości i spotkanie z pracownikami biura nieruchomości na żywo. Wówczas bowiem, podczas rozmowy z pośrednikiem, będziemy mogli sprawdzić, czy jest to osoba kompetentna a także czy dobrze się nam z nią rozmawia. Jest to bowiem niezmiernie istotne przy dalszej współpracy, kiedy to pośrednik stale będzie się z nami kontaktował.

Jakie cech powinien posiadać dobry pośrednik?

Pośrednik powinien posiadać cechy, dzięki którym poczujemy się pewnie i bezpiecznie obsługiwani, zaś nasza nieruchomość w możliwie najkrótszym czasie zostanie sprzedana. Dobry pośrednik nieruchomości powinien być więc osobą komunikatywną. Otwartość i szczerość sprawiają, że czujemy do drugiej osoby większą sympatię, a pośrednik jest osobą, która będzie nas reprezentować. Jeśli wzbudzi pozytywne odczucia w nas, to istnieją większe szanse na to, że także osoby zainteresowane kupnem naszej nieruchomości nie będą miały problemów w komunikacji z naszym pośrednikiem. Znalezienie z pośrednikiem „wspólnego języka” jest też o tyle istotne, że ułatwi dalszą współpracę.

Pośrednik nieruchomości i jego kultura

Ważną cechą dobrego pośrednika, jest nienaganna prezencja i wysoka kultura osobista. Pośrednik jest naszym przedstawicielem w rozmowach z kupującymi, powinien zatem swoją postawą i zachowaniem prezentować najwyższy poziom.

Otwartość na nowoczesne techniki sprzedaży zdaje się być kluczowa. Dobry pośrednik w obrocie nieruchomościami powinien stale edukować się w tej kwestii, aby wiedzieć, jak promować oferty swoich klientów. W obecnych czasach ogłaszanie się w prasie nie przynosi już takich efektów, jak dawniej – tę formę wypiera Internet. Z racji tego, że form promocji stale przybywa (ogłoszenia na portalach, bannery, wyróżnianie ogłoszeń, artykuły sponsorowane itp.), pośrednik powinien stale aktualizować swoją wiedzę z zakresu marketingu i źródeł promocji.

Kompetencje pośrednika

Agencja nieruchomości i pośrednik nieruchomości powinni posiadać szeroką i aktualną wiedzę z dziedziny obrotu nieruchomościami. Dobry pośrednik powinien dawać nam gwarancję poczucia bezpieczeństwa przy wykonywaniu każdej czynności. Musimy mieć pewność, że zarówno umowy, dokumenty, jak i sam sposób prezentowania nieruchomości przebiega na najwyższym poziomie i w zgodzie z zasadami tego fachu. Aktualna wiedza na temat bieżącej sytuacji na rynku nieruchomości również jest niezmiernie ważna, ponieważ posiadając ją, pośrednik będzie mógł udzielić nam wskazówek i rad, np. w odniesieniu do ceny lub standardu nieruchomości.

Rzetelność to kolejna ważna cecha dobrego pośrednika. Dotrzymywanie ustalonych terminów i wywiązywanie się z zaplanowanych działań to niezmiernie ważna kwestia. Niejednokrotnie da się słyszeć o sytuacjach, kiedy to pośrednik obiecuje swoim klientom możliwie najlepszą promocję oraz stały kontakt i informowanie o sytuacji w temacie sprzedaży, tymczasem później klienci Ci sami muszą dopominać się o jakiekolwiek wieści. To bardzo nieprofesjonalne podejście, które naraża Klientów pośrednika na dodatkowy, niepotrzebny stres. Warto więc zadbać o to, aby osoba nas reprezentująca posiadała wszystkie powyższe cechy.