Kredyty hipoteczne coraz droższe

Średnia marża kredytów udzielanych w ramach programu „Mieszkanie dla Młodych” jest najwyższa w historii, wynosi 2,08%. Wyraźnie wzrosły również marże zwykłych kredytów hipotecznych. Od początku grudnia 2015 r. podwyżki ogłosiły: Bank Pekao, Deutsche Bank, mBank, Euro Bank i Bank BPH. W 2016 roku kredyty hipoteczne będą nie tylko droższe, ale również trudniej dostępne.

Na początku grudnia 2015 r. o 0,35 p.p. marże podwyższył Bank Pekao. Później kolejne instytucje poszły tą samą drogą. Deutsche Bank podniósł marże aż o 0,65 p.p., mBank i Euro Bank[1] o 0,4 p.p. Dodatkowo od stycznia 2016 r. o 0,5 p.p. wzrosną one również w Banku BPH. W najbliższym czasie możemy spodziewać się podobnych zmian. Banki rekompensują sobie w ten sposób koszt tzw. podatku bankowego. Jeśli marże w 2016 roku będą 0,4 p.p. wyższe niż dotychczas, to kwota naliczonych odsetek wzrośnie o ok. 19,5 tys. zł w przypadku kredytu na 300 000 zł udzielonego na 25 lat.

Wzrost marż przełoży się również na spadek maksymalnej dostępnej kwoty kredytu. Dodatkowo część banków może znacząco zmniejszyć skalę aktywności w zakresie kredytów hipotecznych, a wtedy spadnie konkurencja w tym segmencie. W rezultacie w 2016 roku uzyskanie kredytu mieszkaniowego może być trudniejsze niż obecnie.

Dla wielu osób, które już spłacają kredyty hipoteczne istotną informacją jest to, że kurs franka szwajcarskiego wyraźnie przekracza 4 zł. Tymczasem jeszcze 3 miesiące temu wynosił 3,84 zł. W rezultacie jeśli rata kredytu wynosi 400 franków, to w przeliczeniu na złote wzrosła o 76 zł (z 1536 zł do 1612 zł). Nie powinno więc dziwić, że frankowicze coraz bardziej niecierpliwie wyczekują spełniania obietnicy prezydenta Dudy o możliwości preferencyjnego przewalutowania ich kredytów.

Jarosław Sadowski

Expander Advisors Sp. z o.o.

kredyty_XII 2015

[1] Podwyżka w Euro Banku została wprowadzona 11 grudnia 2015, a więc po dziesiątym dniu miesiąca, więc zgodnie z naszymi zasadami trafi do zestawienia ofert dopiero w przyszłym miesiącu i wpłynie dopiero na styczniową średnią.

Translate »