Manufaktura na piątkę z plusem

Audytorzy BREEAM po raz kolejny przyznali Manufakturze certyfikat Excellent w zakresie Building Management oraz podwyższyli stopień wyróżnienia do tego samego poziomu w kategorii Asset Rating. Oznacza to, że Manufaktura znalazła się w czołówce proekologicznych budynków w Polsce. Jednocześnie jest jedynym tak wysoko ocenionym zabytkowym obiektem.
BREEAM to standardowy system oceny jakości budynków na świecie. Certyfikat BREEAM (BRE Enviromental Assesment Method) powstał w 1990 roku i uważany jest za najlepiej dostosowany sposób opiniowania pod względem lokalnych warunków. Uwzględnia różne aspekty procesu inwestycyjnego, od projektu architektonicznego, przez proces budowy, aż do momentu rozpoczęcia użytkowania budynku.
– Już w fazie koncepcyjnej projekt Manufaktury uwzględniał wykorzystanie proekologicznych rozwiązań. Na etapie jej budowy dołożono wszelkich starań, by zastosowane zostały najnowsze technologie. Po dwóch latach od ostatniej oceny odnotowaliśmy wzrost punktacji w każdym obszarze biorącym udział w procesie certyfikacji. W kategorii Asset Rating brane pod uwagę są m.in. komfort użytkowników, zużycie energii, gospodarka wodno-ściekowa, zarządzanie odpadami, wykorzystanie terenu oraz innowacyjność. Kompleks mieści się w zabytkowej XIX-wiecznej fabryce Izraela Poznańskiego i obecnie jest jedynym tego typu obiektem odznaczonym tak wysoką notą. Manufaktura zdobyła 74 punkty na 100 możliwych – mówi Sławomir Murawski, Dyrektor Manufaktury.
Zarządcą Manufaktury jest firma Apsys, której jedną z podstawowych zasad jest wprowadzanie rozwiązań odpowiadających najwyższym standardom i trendom ekologicznym. Podwójny certyfikat na poziomie Excellent w Polsce oprócz Manufaktury otrzymała jedynie, kierowana również przez dewelopera, galeria handlowa w Gorzowie. Apsys od początku swojej działalności aktywnie angażuje się w kwestie związane z ochroną środowiska. Manufaktura zdecydowanie stawia na ekologię. Bardzo ważnym elementem jest wprowadzenie, więcej niż czterech, strumieni segregacji odpadów w podziale na: szkło, plastik, papier, zużyte oświetlenie, baterie i odpady biologiczne. W swoich rozwiązaniach wykorzystuje, stanowiące już 25% wyposażenia, bezwodne pisuary. W pozostałych tego typu urządzeniach sanitarnych zużycie wody jest mniejsze niż 1,5 l na spłukanie (tradycyjne zużywają około 2,5 l); zamontowano też baterie umywalkowe ze zmniejszonym przepływem wody do 4,5 l/min oraz system odzyskiwania tzw. wody szarej – woda z mycia rąk stosowana jest do spłukiwania toalet.
Manufaktura od dwóch lat wprowadza wydajne rozwiązania energooszczędne. Wewnątrz i na zewnątrz budynku zastosowane jest oświetlenie LED. Na najbardziej obciążonych parkingach ogranicza ono zużycie energii nawet do 50%. Regularnie prowadzone są modernizacje, które uwzględniają wymianę oświetlenia na ekologiczne rozwiązania LED oraz montaż elastycznego systemu sterowania światłem minimalizującego pobór energii.
fot. materiały prasowe