Murala belgijskiego artysty w Młodym Mieście

25 czerwca 2018 inwestorzy Młodego Miasta zaprosili pracowników zakładów stoczniowych na wspólne świętowanie Dnia Stoczniowca. Edonia, która jest właścicielem terenów dawnej Stoczni Cesarskiej oraz Shipyard City Gdańsk – właściciel Stoczni Schichaua i półwyspu Drewnica zorganizowali poczęstunek w formie grilla, gdzie na stoczniowców czekały pieczone kiełbaski, muzyka i napoje. W spotkaniu uczestniczyło około 200 stoczniowców.

W czasie otwarcia spotkania Gerard Shuurman, dyrektor projektu Stoczni Cesarskiej podkreślił, że dawni pracownicy stoczniowi odegrali kluczową rolę w zapewnieniu wolności w Europie, a ten fakt nigdy nie powinien zostać zapomniany. Jak stwierdził Shuurman: to właśnie dlatego ludzie zawsze powinni być stawiani w samym sercu procesu rewitalizacji na terenie Młodego Miasta w Gdańsku. To ludzie tworzą miejsca, a nie budynki, dlatego zawsze będziemy tworzyć żywą przestrzeń dla ludzi.

Wydarzeniem specjalnym tego dnia była oficjalna prezentacja muralu autorstwa belgijskiego artysty Stefaan’a De Croock’a, który powstał na zlecenie właściciela terenu Stoczni Cesarskiej. Na ścianie szczytowej budynku dawnej remizy zawisł mural pt. „Obrońca”. Mural artysty Stefaan’a De Croock’a, od lat działającego pod pseudonimem Strook, przedstawia portret człowieka, który wystąpił w obronie praw człowieka. Mural wykonany został z elementów starego drewna wyzbieranego na terenie Stoczni Cesarskiej. Jak podaje autor: „Stare drewno ma swój unikalny charakter, wytworzony przez lata jego użytkowania. Dla mnie te ślady są metaforą blizn, które ma każdy człowiek. Te blizny definiują nas jako osoby, takimi, jakimi jesteśmy. Każdy fragment drewna użytego do stworzenia „Obrońcy” był cichym świadkiem wydarzeń, które miały miejsce w Gdańsku. Dlatego też drewna celowo nie poddałem zbędnej obróbce czy barwieniu. Chciałbym, aby „Obrońca” pełnił również rolę cichego strażnika przyszłych procesów rewitalizacyjnych na Młodym Mieście.”

Stefaan De Croock jest belgijskim artystą, znanym głównie z dzieł sztuki wykonanych z odzyskanego starego drewna, które wykorzystuje przy tworzeniu portretów. W swoich pracach głównie wykorzystuje drewno znalezione w dawnych zakładach przemysłowych, ale również w opuszczonych domach. „Kawałki drewna, które znajduję, zawsze mają swoją historię”, podkreśla Strook. „Czasem jest to historia zupełnie nieznana, czasem zapomniana. Ja nadaję tym połączonym kawałkom drewna nowe życie, aby mogły kiedyś opowiedzieć jeszcze jedną historię.”

Prace Strooka były dotychczas prezentowane w takich miastach jak Los Angeles, San Francisco, Miami, Meksyk czy Bangkok oraz w wielu miastach europejskich. „Obrońca” jest pierwszym muralem artysty, który na stałe wyeksponowany będzie poza granicami Belgii.

fot. materiały prasowe