Nieruchomości komercyjne. Raport: Rynek biurowy w Krakowie

Kraków utrzymuje pozycję wicelidera wśród rynków biurowych w Polsce, zaraz po Warszawie. Zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej w stolicy Małopolski wynoszą obecnie 1,83 mln m kw., co stanowi ponad 14% całkowitej podaży w kraju.

Miasto niezmiennie przyciąga najemców – w pierwszym kwartale 2025 roku zawarto tu umowy najmu na niemal 57 000 m kw., co było najlepszym wynikiem wśród wszystkich rynków regionalnych.

Rosnący popyt przy ograniczonej podaży

W I kwartale 2025 roku w Krakowie nie oddano do użytkowania żadnego nowego budynku biurowego, jednak w budowie pozostaje 61 000 m kw. powierzchni – to najwięcej spośród wszystkich rynków regionalnych. Ponad połowa tej powierzchni ma zostać oddana do użytku w 2026 roku. Największą inwestycją pozostaje Tischnera Green Park (28 500 m kw.), realizowany przez firmę Stalprodukt” – komentuje Michał Kusy, analityk w dziale badań rynku w Knight Frank.

Dynamiczny wzrost popytu sprawił, że wolumen transakcji najmu wzrósł o 31% r/r, osiągając poziom niemal 57 000 m kw. To aż 32% całkowitego wolumenu najmu na rynkach poza Warszawą. Na szczególną uwagę zasługuje struktura popytu – 53% stanowiły nowe umowy, a 34% renegocjacje, co oznacza odwrócenie trendu z ubiegłego roku. Wysoki udział ekspansji (13%) sugeruje dalszy rozwój lokalnego rynku” – dodaje Aleksandra Markiewicz, dyrektor w dziale reprezentacji najemcy w Knight Frank.

Ekologia kluczowym kryterium wyboru biur

Najemcy w Krakowie coraz częściej wybierają ekologiczne, certyfikowane budynki. Aż 71% powierzchni wynajętej w I kwartale 2025 roku znajdowało się w obiektach z zielonymi certyfikatami, z czego blisko połowa to budynki z najwyższymi ocenami (BREEAM Excellent, BREEAM Outstanding i LEED Platinum)” – uzupełnia Aleksandra Markiewicz.


Malejący współczynnik pustostanów i stabilne czynsze

Na koniec marca 2025 roku współczynnik pustostanów w Krakowie spadł do poziomu 17,6% – to najniższy wynik od dwóch lat i jednocześnie spadek o 1,4 p.p. względem poprzedniego kwartału oraz o 2,6 p.p. względem analogicznego okresu w roku poprzednim.

Stawki czynszów w mieście utrzymują się na stabilnym poziomie – zazwyczaj mieszczą się w przedziale od 10 do 18 EUR/m kw./miesiąc. W przypadku najbardziej prestiżowych lokalizacji ceny mogą jednak znacząco przekraczać tę górną granicę. Koszty eksploatacyjne pozostają bez większych zmian, kształtując się na poziomie 16–29 PLN/m kw./miesiąc.

Kraków z mocnymi fundamentami pod dalszy rozwój rynku biurowego

Stabilny popyt, rozwój projektów spełniających wysokie normy zrównoważonego budownictwa oraz zdrowy poziom pustostanów świadczą o dojrzałości i odporności krakowskiego rynku biurowego. Prognozy na kolejne kwartały są optymistyczne – zarówno dla inwestorów, jak i najemców.

fot. archiwum propertyjournal.pl

Translate »