Nowy Jork znowu najdroższy

Z najnowszego raportu firmy Cushman & Wakefield „Main Streets Across the Word” (Główne ulice handlowe na świecie) wynika, że Górna Piąta Aleja w Nowym Jorku została najdroższą lokalizacją handlową świata wyprzedzając pod tym względem dzielnicę Causeway Bay w Hongkongu.

Raport, który powszechnie uważa się za barometr rynku nieruchomości handlowych na świecie, prezentuje ranking 330 najdroższych lokalizacji handlowych w 65 krajach.

Firma Cushman & Wakefield na bieżąco monitoruje i analizuje rozwój sektora handlu detalicznego oraz trendy na całym świecie, aby jej klienci mogli najlepiej wykorzystać zmiany zachodzące w tej branży. W okresie ostatnich 12 miesięcy do września 2014 r. czynsze za najlepsze powierzchnie handlowe w skali globalnej wzrosły średnio o 2,4%, co świadczy o utrzymującym się trendzie wzrostowym. Czynsze rosną jednak wolniej niż rok wcześniej. Na niektórych rynkach zaznaczył się wpływ zmiennej i dość niskiej dynamiki aktywności gospodarczej, a na innych – zmiany strukturalne. Jednak pomimo wolniejszego tempa wzrostu, czynsze wzrosły lub utrzymały się na stabilnym poziomie w ciągu roku w 277 spośród 330 lokalizacji uwzględnionych w badaniu.

W tegorocznym rankingu najdroższych ulic handlowych świata odnotowano duże zmiany. Czynsze przy Górnej Piątej Alei w Nowym Jorku wzrosły do rekordowego poziomu 3500 USD za st. kw. rocznie (29 822 EUR za mkw. rocznie), dzięki czemu lokalizacja ta przesunęła się na pierwsze miejsce zestawienia. Natomiast czynsze w dzielnicy Causeway Bay w Hongkongu spadły o 6,8%.

Górna Piąta Aleja w Nowym Jorku, gdzie czynsze osiągnęły rekordowy poziom 3500 USD za st. kw./rok (29 822 EUR za mkw./rok), jest obecnie najdroższą lokalizacją handlową świata. Natomiast Hongkong spadł na drugie miejsce za sprawą spadku czynszów o 6,8%.

W Paryżu czynsze wzrosły łącznie o 6%, ale nie zmieniły się przy Polach Elizejskich, które odnotowały w ubiegłym roku wzrost o 40% i w tegorocznym rankingu znalazły się na trzecim miejscu. Przy wzroście czynszów o 4,2% londyńska ulica New Bond Street utrzymała czwartą pozycję. Pierwszą piątkę najdroższych ulic świata zamyka Pitt Street Mall w Sydney, która awansowała o trzy miejsca wskutek wzrostu czynszów o 25%.

infografika PL_ najdroższe ul. handlowe

Czynsze za najlepsze powierzchnie handlowe w skali globalnej wzrosły w ciągu 12 miesięcy do września 2014 r. o 2,4%. W skali regionalnej największy wzrost czynszów w najlepszych lokalizacjach odnotowano w Ameryce Północnej i Południowej (o 5,8%, czyli tyle samo, co w ubiegłym roku), natomiast w regionie EMEA czynsze wzrosły o zaledwie 1,3%, a w regionie Azji i Pacyfiku – o 3,6%. Warszawski Nowy Świat na 44. pozycji (awans o jedno miejsce).

fot. 5th  Avenue w Nowym Jorku, Simon Alexander Jacob _via Flick / Cushman & Wakefield, materiały prasowe