NREP- ekologiczny skandynawski inwestor wkracza do Polski

NREP, inwestor rynku nieruchomości w krajach nordyckich, chce mocno zaznaczyć swoją obecność na polskim rynku nieruchomości magazynowych oraz mieszkaniowych. W najbliższym czasie skandynawski inwestor, znany z innowacyjnego i odpowiedzialnego podejścia do realizowanych projektów, zamierza otworzyć biuro w Warszawie. NREP sfinalizował właśnie zakup portfela logistycznego o powierzchni 130 tys. m2 oraz ponad 1 tys. nowych mieszkań w Warszawie.

W sektorze mieszkaniowym, spółka zamierza oferować mieszkania na wynajem, koncentrując się w początkowej fazie na mniejszych, nowoczesnych lokalach zaprojektowanych z myślą o niewielkich gospodarstwach domowych, takich jak młodzi profesjonaliści, single lub pary bez dzieci. W ramach pierwszej transakcji mieszkaniowej na polskim rynku przejmie ponad 1000 mieszkań z oferty fińskiego dewelopera YIT. Z czasem nie wyklucza podjęcia się realizacji wysokiej jakości wielorodzinnych budynków mieszkalnych i ambitnych projektów deweloperskich. W centrum uwagi NREP w Polsce będzie również logistyka. Logicenters, wyspecjalizowana w segmencie magazynowym platforma, posiada 1,5 miliona metrów kwadratowych w całej Skandynawii i oferuje nieruchomości logistyczne zorientowane na klienta i zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju.

Jak podkreślają przedstawiciele inwestora ze Skandynawii, Polska jest bardzo dobrze oceniana pod kątem perspektyw i wyników makroekonomicznych. W Polsce znajduje się 5 spośród 20 najszybciej rozwijających się miast w Unii Europejskiej. Warszawa z kolei ma miejsce w pierwszej 10 największych europejskich miast. Jako przykład zmieniających się trendów dotyczących popytu na nowoczesne mieszkania i powierzchnie, inwestor podaje Helsinki, gdzie nowe jednoosobowe gospodarstwa domowe stanowią aż 52 proc. wszystkich nowych lokali. Wg danych dla Polski na koniec 2018 r., udział jednoosobowych gospodarstw w całej strukturze lokali stanowił 24,1 proc. i tylko na Cyprze, Słowacji i w Portugalii był on niższy. Średnia unijna zaś wynosiła 32,9 proc.1.

„Naszą ambicją jest uczynić nieruchomości bardziej innowacyjnymi, ekologicznymi i przyjaznymi dla mieszkańców. Zauważamy, że podaż na polskim rynku nieruchomości pozostaje w tyle za wysokim i silnym wzrostem gospodarczym. Dodatkowo procesy demograficzne jeszcze pogłębią ten dysonans. Dziś w Finlandii, szwecji i Danii około 30-40 proc. osób wynajmuje mieszkania, podczas gdy w Polsce ten odsetek stanowi zaledwie 15 proc. Wierzymy, że ten trend nasili się także w Polsce. Chcemy pomóc w tym, by była to transformacja, w której nie zapomnimy o klientach, do których ta oferta będzie kierowana. Trzy na cztery obecne domy w Polsce zostały wybudowane przed 1989 rokiem. Jestem przekonany, że w Polsce zapotrzebowanie na domy wysokiej jakości, z większym naciskiem na potrzeby klientów i rozwiązania ekologiczne będzie w kolejnych latach sukcesywnie rosło, zwłaszcza w obszarze najmu prywatnego” – powiedział Claus Mathisen prezes zarządu NREP.

fot. materiały prasowe

Translate »