Propozycje BCC do projektu zmiany ustawy deweloperskiej

Buisness Centre Club krytycznie odnosi się do rozwiązań zawartych w projekcie ustawy o zmianie ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego.

Proponowane zapisy nie stanowią adekwatnego sposobu realizacji wskazanych w uzasadnieniu celów, a postanowienia projektu, które oceniamy neutralnie lub pozytywnie, rozwiązują jedynie potencjalne lub marginalne problemy, dopiero mogące wystąpić lub występujące sporadycznie. Za to flagowe i kluczowe zapisy projektu będą miały, w opinii BCC, znacząco negatywny wpływ na i tak niekorzystną dla nabywców sytuację rynku mieszkaniowego w Polsce. Proponujemy dopracowanie projektu ustawy i ponowne rozważenie samych jego założeń w kontekście skuteczności, adekwatności i proporcjonalności zaproponowanych rozwiązań.

Projekt dotyczy kompleksowej zmiany i nowelizacji obecnie obowiązującej ustawy z 16 września 2011 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego (ustawa deweloperska).

Z punktu widzenia przedsiębiorcy:

Krytycznie należy ocenić flagową i kluczową zmianę, zaproponowaną w projekcie polegającą na wyłączeniu z katalogu środków ochrony wpłat nabywcy otwartego mieszkaniowego rachunku powierniczego oferowanego bez dodatkowych zabezpieczeń w postaci gwarancji ubezpieczeniowej albo bankowej. Jak wskazał w uzasadnieniu sam projektodawca, metoda ta jest najpopularniejszą i najpowszechniejszą metodą zabezpieczenia wpłat nabywcy i jest najczęściej stosowana w transakcjach.

Rezygnacja z tej możliwości zabezpieczenia wpłynie, w opinii BCC, z prawdopodobieństwem graniczącym z pewnością, na znaczny wzrost cen lokali mieszkalnych na rynku oraz spadek ich podaży, ponieważ niewielkich deweloperów nie będzie z jednej strony stać na kosztowne zabezpieczenie (gwarancja jest jednym z najdroższych zabezpieczeń umownych), a z drugiej nie będzie ich stać na realizowanie inwestycji w całości ze środków własnych lub kredytów.

Biorąc pod uwagę niekorzystny stan rynku mieszkaniowego w Polsce, charakteryzujący się niedoborem podaży lokali mieszkalnych w osiągalnych dla przeciętnych nabywców cenach, wprowadzenie takich zapisów projektu w życie skutkować będzie wyłącznie pogłębieniem tego zjawiska. Dlatego BCC proponuje ich usunięcie.

BCC proponuje doprecyzowane pojęcia „innych umów zawieranych z nabywcą, których celem jest przeniesienie lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego”, chociażby poprzez dodanie definicji legalnej, zawierającej wskazówki co do określenia jakiego rodzaju umowy są tego rodzaju umowami celowymi. Posłużenie się pojęciami nieostrymi będzie skutkować niejednolitością stosowania nowych przepisów zarówno przez podmioty prowadzące działalność deweloperską, jak i przez same organy rozpatrujące i rozpoznające sprawy tego rodzaju.

Proponujemy usunięcie z projektu art. 2b, zawierającego rozszerzenie częściowego stosowania ustawy do umów zawieranych przez nabywców z przedsiębiorcami niebędącymi deweloperami, ponieważ jest to rozwiązanie nietrafne i nieproporcjonalne.

fot. archiwum

Translate »