Diamentum-Office-we-Wrocławiu

Rynek biurowy w Polsce – jak kształtuje się sytuacja?

W Polsce stale powstaje wiele nowoczesnych inwestycji biurowych. Pięć miast wyróżnia się na biurowej mapie Polski. Nowa tutaj o Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Gdyni i Poznaniu.

Poszczególne rynki biurowe różnią się liczbą i wielkością nowych inwestycji. Wszystkie poniższe miasta zasługują jednak na uwagę międzynarodowych inwestorów.

Warszawa
W Warszawie sektor biurowy jest bardzo rozwinięty – stale powstają tutaj nowoczesne inwestycje. Często budynki biurowe łączone są z częścią mieszkaniową lub galeriami handlowymi. Istnieją także inwestycje, gdzie cały budynek wynajęty jest przez jedną firmę. To potwierdza, jak duże jest zapotrzebowanie na nowoczesne biura w stolicy.
Sam fakt, że Warszawa jest stolicą Polski sprawia, że ściągają tutaj liczni inwestorzy zagraniczni. Nowopowstające inwestycje imponują nie tylko kubaturą, ale również nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi. Budynki biurowe powstają zarówno w centrum, jak również na obrzeżach miasta. Wielu analityków rynku uważa, że w bieżącym roku stolica bije rekordy pod względem nowych inwestycji o charakterze biurowym, które albo są budowane, albo oddawane już do użytku. To właśnie tutaj powstają jedne z najbardziej prestiżowych i imponujących projektów o charakterze biurowym.

Kraków
Kraków dotrzymuje kroku największym rynkom biurowym w naszym kraju. Tylko w 2017 roku na krakowskim rynku przybyło powierzchni biurowych na wynajem, przez co wzrost pustostanów na koniec roku wyniósł 9,8 procent. Stanowi to wzrost o 2,6 pp r/r. takie dane uzyskali eksperci Knigh Frank, publikując je w swoim raporcie „Kraków – rynek biurowy IV kw. 2017 r.”. Największa ilość nowych powierzchni biurowych przybyła na północy miasta.
Dzięki dużej nadpodaży powierzchni biurowych klienci poszukujący biura do wynajęcia mają szeroki wachlarz wyboru. Kraków, pomimo swojego historycznego charakteru, odznacza się nowoczesnymi inwestycjami o charakterze biurowym, dorównującym niektórym stołecznym projektom.

Wrocław
We Wrocławiu rynek biurowy również zalicza się do najbardziej dynamicznie rozwijających się w naszym kraju. Centrum miasta jest nasycone inwestycjami, coraz trudniej znaleźć tutaj grunt pod nowe projekty biurowe. Niemniej inwestorzy, którym zależy na prestiżowych lokalizacjach, w dalszym ciągu potrafią znaleźć atrakcyjne miejsca pod inwestycje biurowe. Najlepszym tego przykładem są niedawno oddane do użytku biurowce Diamentum Office (ulica Robotnicza), West Link (ulica Na Ostatnim Groszu), czy SQ Business Center (ulica Stacyjna). We Wrocławiu stale rozwija się sektor biurowy, chętnych na wynajem nowoczesnych powierzchni biurowych nie brakuje, czego dowodem są kolejne projekty.

Gdynia
Rynek biurowy w Trójmieście również znajduje się w krajowej czołówce. W samej Gdyni powstaje obecnie wiele ciekawych projektów, w tym m.in. nowoczesne, łączone projekty. Deweloperzy w ramach jednej inwestycji oferują eleganckie mieszkania, a także powierzchnie biurowe i usługowe, znajdujące się w tym samym budynku. Przykładem takiej inwestycji jest Batorego 7, oferująca zarówno przestronne apartamenty jak również nowoczesne biura w ramach jednego projektu. Inwestorem jest AB Inwestor – deweloper, który z powodzeniem działa na trójmiejskim rynku już od ponad 20 lat. Nie brakuje również biurowców, które budowane są w atrakcyjnych biznesowo punktach miasta, cenionych również przez ich klientów.

Poznań
Poznań wyraźnie przyspieszył w ciągu ostatnich lat, sektor biurowy zaczął rozwijać się tu w imponującym tempie. Według firmy doradczej Savills, miasto Poznań jest piątym największym rynkiem biurowym w naszym kraju.
Poznański rynek przyciąga uwagę coraz szerszego grona inwestorów zagranicznych, którym imponuje dynamika rozwoju sektora biurowego. Duże międzynarodowe przedsiębiorstwa coraz częściej wybierają właśnie to miasto na siedzibę swoich firm, lub otwierają w tutejszych nowoczesnych biurach swoje oddziały.

Magdalena Paluch