Sektor magazynowy w Polsce – raport i prognoza

W Polsce coraz więcej firm dynamicznie się rozwija. Powstają również nowe przedsiębiorstwa, które potrzebują centrów logistycznych oraz dużych powierzchni magazynowych.

Polski sektor nieruchomości magazynowych ma coraz więcej do zaoferowania. Magazyny na sprzedaż oraz magazyny na wynajem są coraz częściej poszukiwane przez przedsiębiorców na terenie całej Polski.

Dobry magazyn – czyli jaki?

Z miesiąca na miesiąc w różnych rejonach kraju przybywa magazynów na sprzedaż. Firmy coraz aktywniej poszukują również atrakcyjnych magazynów na wynajem.
Jakie cechy nieruchomości właściciele firm biorą pod uwagę przy poszukiwaniach?

Odpowiednia logistyka w magazynie jest dla firm bardzo istotna. Ważne jest np. czy w magazynie są obecne sprzęty mobilne takie jak wózki. Liczy się również obecność bram do załadunku oraz ramp wyładowniczych. Przy dobrym magazynie nie może oczywiście zabraknąć dużego placu manewrowego oraz parkingu, z którego będą mogły korzystać samochody dostawcze i ciężarowe.
Poza odpowiednim wyposażeniem logistycznym istotna jest kwestia obecności strefy biurowej.

Standardowo, w dobrych centrach logistycznych, część biurowa powinna zajmować około 5-10 procent powierzchni całego obiektu.
Lokalizacja magazynu również zalicza się do jednej z ważniejszych kwestii. Bardzo dużym atutem jest usytuowanie blisko autostrady lub drogi ekspresowej.

Magazyny – gdzie jest ich najwięcej?

Magazynów na sprzedaż oraz magazynów na wynajem przybywa sukcesywnie w każdym rejonie Polski. W dalszym ciągu najwięcej jest ich jednak w Warszawie. To właśnie tam z roku na rok przybywa coraz więcej nowych firm. Również te funkcjonujące na rynku od kilku- bądź kilkunastu lat często decydują się na ekspansję bądź przeniesienie swojej siedziby właśnie do stolicy Polski.

Górny Śląsk także cieszy się coraz większym uznaniem w oczach przedsiębiorców. Katowice, Gliwice czy Bielsko-Biała to miasta, które również coraz częściej znajdują się w obszarze poszukiwań przedsiębiorców.

Magazyn do wynajęcia kontra magazyn na sprzedaż

Wiele biur obrotu nieruchomościami posiada w swojej ofercie znacznie większą ilość magazynów na wynajem, niż magazynów na sprzedaż. Nie świadczy to jednak o ich większej popularności.
Jeśli chodzi o magazyny na wynajem, to zainteresowane nimi są najczęściej firmy, które dopiero zaznaczają swoją pozycję na rynku.

Często firmy takie zaczynają od wynajęcia niewielkiego powierzchniowo magazynu, odpowiadającego ich aktualnym potrzebom. Dzięki temu przedsiębiorcy nie generują dodatkowych, zbytecznych kosztów utrzymania nieruchomości. Wraz z rozwojem firmy, mają oni możliwość zmiany siedziby i przeprowadzenia się do większego magazynu.

Również firmy, które co jakiś czas zmieniają lokalizację, lub które nie są jeszcze w 100 procentach pewne co do obecnie wybranego miejsca, decydują się na wynajęcie magazynu. Takie rozwiązanie daje możliwość rozwiązania umowy najmu i zmiany magazynu na dogodniejszy.

W przypadku magazynów na sprzedaż sytuacja wygląda nieco inaczej. Istnieją bowiem dwa rodzaje magazynów na sprzedaż. Możemy wyróżnić centra logistyczne na sprzedaż, budowane przez deweloperów. Stawiają oni magazyny według własnych projektów, po czym wyprzedają je po części kilku firmom, lub całościowo – jednemu przedsiębiorcy. Jest to budownictwo w systemie BTS (built to suit).

Praktykowane są jednak również projekty na zamówienie, gdzie konkretna firma zleca deweloperowi wybudowanie centrum logistyczno-magazynowego według przygotowanego przez siebie projektu. Po zakończeniu budowy firma ta jest jedynym właścicielem nieruchomości i może nią w całości dysponować. Wiele magazynów tego typu powstaje w Specjalnych Strefach Ekonomicznych (SSE).

Rozwój sektora magazynów w Polsce

Magazynów przybywa na terenie całego kraju. Deweloperzy nie zwalniają tempa, gdyż popyt wydaje się być coraz większy. Na rynek dostarczanych jest więc coraz to więcej metrów nowoczesnych powierzchni magazynowych. Wielu analityków rynku jest zdania, że tendencja ta utrzyma się i do końca 2018 roku. Również prognozy na 2019 rok są pomyślne.

Magdalena Paluch
Redaktor Naczelna komercja24.pl

Translate »